Reklamace vyměněného zboží

Zde můžete konzultovat s ostatními své právní problémy s reklamacemi, výměnou zboží, odstoupením od smlouvy a věci s tím související

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Qefik 10. 1. 2014 15:16

Dobrý den,

na konci roku 2010 jsem si koupil herní myš k PC, 2x jsem ji reklamoval, naposled v srpnu 2012. Vždy byla reklamace uznána a bylo mi zboží vyměněno za nové. Podle starého zákoníku mi tedy začala běžet záruční lhůta znovu, pokud se nemýlím. Dnes se opět objevila závada, nicméně zboží již není dostupné a vada je neopravitelná. Existuje však novější model stejných specifikací, jen se jeho prodejní cena liší o cca 200 Kč.

Mám nárok na novější model, nebo mi prodejce může pouze vrátit peníze? Pokud dostanu opět nové zboží, jak to bude při další případné reklamaci, platí pro tento případ stále starý zákoník, když podle něj byla uzavřena původní kupní smlouva?

Děkuji za radu,

Lukáš Svoboda
„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“
Mark Twain
Qefik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hongmi 10. 1. 2014 20:14

No ja myslim, ze ti neuzna reklamaci ani ted, novy obcansky zakonik je ucinny i na stare smlouvy.
hongmi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Qefik 10. 1. 2014 22:34

S tím si dovolím nesouhlasit, zpětně v nic měnit nejde, reklamace musí být vyřízena podle starých předpisů.
„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“
Mark Twain
Qefik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hongmi 11. 1. 2014 09:02

To ale neni zpetne. Tu reklamaci budes provadet nyni za platnosti a ucinnosti noveho zakona.
hongmi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Qefik 11. 1. 2014 09:38

Smlouvu jsem uzavřel ve znění starého zákona, tudíž platí pro ni staré předpisy.
S tím jsem si 100% jistý.

Po projetí pár stránek a upřesnění mé situace jsem se dopracoval k závěru, že zboží mi buď bude znovu vyměněno kus za kus a znovu bude platit nová záruční lhůta, protože pro smlouvy uzavřené před 31.12.2013 platí staré znění občanského zákoníku.

Pokud nebude možné provést výměnu kus za kus, vrátí mi peníze.
„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“
Mark Twain
Qefik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 11. 1. 2014 11:03

Aha, takže když jsem se oženil kdysi podle nějakých zákonů tak bych se mohl rozvést také jen podle zákona platného v té době?
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Qefik 11. 1. 2014 18:58

Kdybys podal žádost o rozvod v době platnosti jednoho zákoníku a v průběhu řešení by se změnil, tak se bude postupovat podle starého. Tak to podle mě bude, ale pleteš jablka a hrušky, kupní smlouva a manželský svazek je opravdu něco rozdílného.
„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“
Mark Twain
Qefik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 11. 1. 2014 21:59

Qefik: To není úplně přesný. Existuje možnost, že by obě strany souhlasily, že uzavřou smlouvu ještě v minulém roce podle zákoníku platného až od nového roku.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Qefik 12. 1. 2014 11:10

To je opravdu také možnost, ale už řešíme zbytečné detaily, co kdyby :)
„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“
Mark Twain
Qefik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hongmi 12. 1. 2014 13:36

Stary obcansky zakonik byl novym obcanskym zakonikem zrusen, takze jiz neni ucinny.

§ 3080 zák.č. 89/2012 Občanský zákoník

Zrušuje se:
1. Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.
hongmi
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků