Matematické hádanky...

Abyste na Pauze neměli dlouhou chvíli

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Michal P 16. 8. 2008 20:19

Aha, záleží jak je myšlen ten výraz jedno, zřejmě absolutně? Tak pak je jasné že druhé být dívka nemůže :D
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod hotspot 16. 8. 2008 20:20

Nee, slovickareni to neni :-)
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal P 16. 8. 2008 20:25

Tak to nechám na někom dalším. Já jdu na to selským rozumem, ty matematické věci už jdou mimo mě.
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod gekoncik 16. 8. 2008 20:30

Vždy záleží na otci jestli bude holka, nebo kluk.. Bude otec stejný? :)
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hotspot 16. 8. 2008 20:35

Jsou to matematicke hadanky, statistiky z biologie sem netahejte...
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 16. 8. 2008 20:58

50 % podruhé (a po zveřejnění "správné" odpovědi se budu hádat :D )
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hotspot 16. 8. 2008 21:19

Dobra, jdeme na to. Neni to muj vymysl, s oblibou tim ucitele pletou zaky na vselijakych skolach...

Vypiseme si moznosti, na kterych stoji udaj "50%":

divka - divka (25%)
divka - chlapec (25%)
chlapec - divka (25%)
chlapec - chlapec (25%)

V nasem pripade ctvrta moznost nevyhovuje, tim nam zustavaji tri moznosti po priblizne 33,3%. Zadani vyhovuje jen schema "divka - chlapec", pravdepodobnost je tedy jedna tretina.

P.S. A mne nenadavejte, ja to nevymyslel, akorat prevratil otazku :)
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 16. 8. 2008 21:23

Chci vzoreček s tou kombinací (nezáleží na pořadí) - pokud se nepletu, tak tam máš variaci (záleží na pořadí) ;-)
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jony 16. 8. 2008 21:27

tak nejak, asi chtel hotspot misto kombinace napsat kombinatorika ;-)
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hotspot 16. 8. 2008 21:34

Aha, tady jste mne spatne pochopili, slovem "kombinace" jsem nepoukazoval na konkretni matematicky pojem, ale proste jsem chtel jen naznacit, abyste si predstavili, jak se ty prvky navzajem kombinuji... V tom se teda omlouvam.
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 16. 8. 2008 21:48

Asi jsme se vzájemně špatně pochopili :D . Radši napíšu své řešení, ať je to jednodušší. jsem nějaký pátek ze školy, tak nemusí být dobře :mrgreen:

kombinace s opakováním (nezáleží na pořadí):
(K,K),(H,H),(K,H)
Vybíráme 2-ice ze 2 prvků (k,n = 2)
C*(2,2) = (3 nad 2) = 3 z toho musíme odečíst možnost (K,K) kvůli zadání, takže 2 možnosti.

variace s opakováním (záleží na pořadí):
(K,K),(H,H),(K,H),(H,K)
Vybíráme 2-ice ze 2 prvků (k,n = 2)
V*(2,2)= 2 "na druhou" = 4 možnosti, z toho opět vyškrtneme (K,K) kvůli zadání, takže 3 možnosti.

Podle mě to je kombinace, protože máme-li holku a kluka, tak je nám podle zadání jedno, kdo z nich přišel na svět dřív :D
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hotspot 16. 8. 2008 22:00

Prave ze na tom poradi potomku podle mne zalezi, prece jen to jsou dva odlisne subjekty, nezavisle na pohlavi... V zadani stoji "jedno z nich", ne "prvni z nich"...

Je pomalu konec prazdnin, snad uz nemelu kompletni nesmysly :D
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 17. 1. 2009 18:09

Tak tu dlouho nic nebylo. Predstavte si, ze jste obchodnik, prodavajici zbozi do 1000Kc.

Jaky je minimalni pocet minci, ktere musite mit, abyste byli schopni vratit jednomu zakaznikovi, ktery prijde jenom s bankovkami v penezence.

Radeji upresnim, ze mince jsou 1,2,5,10,20,50 Kc
bankovky 100,200,500,1000,2000,5000 Kc

Muzete zkusit i modifikaci, kdy budete mit bankovky i 50Kc.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 17. 1. 2009 18:15

hotspot píše:OK, dame si pravdepodobnost:

Rodina ma dve deti. Jedno z nich je divka. Jaka je pravdepodobnost, ze druhe z nich je chlapec? (za prepokladu, ze pomer porodnosti chlapcu a divek je 1:1)

1/3, dyť to je lehké. Dá se to logicky odvodit nebo použít vzoreček pro podmíněnou pravděpodobnost P(K prunik H)/P(H)=(1/4)/(3/4)=1/3

//edit: jo tak vidím, že už ste to vyřešili, tak jen přiložím svůj způsob ;-)
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mareq0 17. 1. 2009 21:50

Já teda nevím, školy nemám :D ale proč by to měla být podmíněná pravděpodobnost? Když je jedno dítě holka, tak to přece nijak neovlivní to, zda druhé dítě bude kluk či holka. Vysvětlit :D
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků