ROG STRIX B350-F Gaming - představení

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 12. 2017 10:19

¨Slovo dalo slovo a Flank3rovi jsem u piva slíbil, že sepíšu krátkou recenzi na desku ASUS.

Z počátku jsem byl velmi skeptický a trochu naštvaný sám na sebe, přeci jenom takhle se „zaprodat“, ale v rámci dobrých vztahů v OC to už tak nevnímám… No, a protože chlap má držet slovo a jsou ty Vánoce, tak Vám tady představím ROG STRIX B350-F GAMING (aka RainbowMadness či UnicornsDream :D).

Obrázek

Jak jinak začít, než tradičně obsahem balení. Takže najdeme zde manuály, 2x SATA kabel, šroubky na M.2 disk, IO shield, RGB prodlužovačku, nálepky a CD. CD?! Ano, CD! Je to v dnešní době ještě nutné? Používá to dnes ještě někdo? Vše se dá pohodlně stáhnout ze stránek výrobce a mít přibaleny drivery a utility např. na flash disku, to by byl dle mého krok správným směrem.

Obrázek

Deska je laděná do černo-šedé barvy, které dominuje lesklé a podsvícené logo ROG. První věc, kterou jsem ihned hledal, byl použitý IO chip. K mému zklamání jsem nalezl „super“ IO chip ITE 8665E, který není podporován SpeedFanem. Takže do LN a ULN sestav se tahle deska bohužel nehodí, což je škoda, jelikož kromě tohoto, jsem nic zásadně negativního na desce neobjevil. Snad jen malá drobnost - umístění M.2 slotu, které je těsně nad grafickou kartou, hned vedle CPU. M.2 disk proto nelze opatřit větším chladičem, jelikož by kolidoval s grafickou kartou. Bohužel, se s tímto setkáváme u drtivé většiny desek.

Obrázek

Lidé s nadšením pro barvy jásají, my v tomto ohledu střízlivější už tolik ne. RGB kolotoč je dnes trend, ale to se dá přeci vypnout. Dál už jsou zde jen samá pozitiva. 4+4 napájecí fáze s dostatečným chlazením, spousta konektorů pro ventilátory, speciální konektor pro napájení AiO pumpy a 2x RGB konektor. Oproti konkurenčním deskám je zde navíc také o fous lepší zvuk díky zvukové kartě Asus SupremeFX Realtek S1220A Codec. Není to na Hi-Fi poslech, ale rozhodně plus. Za zmínku stojí také celkem 3 PCI-E 16x sloty, oproti konkurenci tedy 1 navíc, z nichž první dva mají „armor“, takže poskytují zvýšenou oporu i pro opravdu masivní grafické karty.

Na zadním panelu najdeme velmi slušnou výbavu a sice: 8x USB, z toho 2x USB 3.1, 4x USB 3.0 a 2x USB 2.0. K tomu DP a HDMI, pokud byste chtěli využívat APU.

Obrázek

Nejde nezmínit Q-LED diody pro CPU, DRAM, VGA a bootovací media, jež jsou velmi praktickým nástrojem.

Danou desku jsem testoval s R5 1600 a RAM Crucial Ballistix Elite DDR4 2666MHz. Nyní by měla následovat esej o tom, jak dobře se dané CPU taktuje, kolik Mhz jsem přesně dosáhl, kolik to žralo, jaká je propustnost RAM, M.2, SATA, atp. K těmto testům (a hlavně výsledkům) jsem však značně skeptický. Výsledky ovlivňuje mnoho faktorů a bylo by zde třeba velmi podrobně vykreslit metodiku testování, což není předmětem této recenze. Většina recenzentů to stejně nedělá a dané výsledky tak ztrácí na věrohodnosti.

Já zde vypíchnu jinou věc, a tou je BIOS. Ten má ASUS prostě výborný (!) a to zejména co se OC týče.

U dražších desek najdete už hotové OC profily od profíků… no, profíků. Profesionálních „overclockerů“, takže není problém obsadit B-Die Tridenty, „loadnout Splave WR Profil“ a doufat, že to pojede a můžete jít lámat rekordy…

Co se týká možností nastavení napájení, je v tomto ohledu deska také velmi dobře vybavena. Nastavení frekvencí, děliček, atp., je pro „výmačknutí“ maxima z R5 od AMD optimální. K lámání světových rekordů to ale nebude, to ale od desky ze středu cenového spektra nikdo nemůže čekat.

Tak nějak nevím co víc ještě psát, jednak za to může Vánoční nálada a druhák asi nedostatek času. Deska se u mě ale ohřeje déle, takže se klidně ptejte, co byste rádi viděli, četli, vyzkoušeli…

Závěrem dodám, že z mého pohledu je největší problém absence správného Super IO čipu. A vím, že to ASUS umí lépe, viz Z370 chipset. Nicméně do herního PC bez zvýšeného důrazu na tichost provozu, bych tuto desku doporučil. Stále se dá použít Q-Fan ke kterému mám jisté výhrady, či jít cestou nějakého regulátoru otáček (NZXT Grid+, Corsair Commander).

Obrázek

Ale coo hlavně, deska Vám zvýší FPS a také Váš skill a to díky dostatku RGB konektorů a RGB LED!

Lepší foto a další testy budou po svátcích Vánočních :)
to mi snad už sestra vrátí zrcadlovku.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 24. 12. 2017 11:02

:D JJ RGB je trhač asfaltu :D nooo mne tam chýba PS2 bo som konzerva a W10 ee ... ;-)
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 12. 2017 14:26

Peklo zamrzlo, Python dělá recenze na kolotočářský desky :shock: Ale jinak dobrý! ;-)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 12. 2017 14:59

Nepovažuji to za recenzi ;) a sliby se mají plnit. Kór o Vánocích ;)

Atti.hombre: ano, to já taky, ale dnes už těm W7 zvoní hrana a obzvlášť to dávat na nový HW.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 27. 12. 2017 12:07

atti.hombre píše::D JJ RGB je trhač asfaltu :D nooo mne tam chýba PS2 bo som konzerva a W10 ee ... ;-)


Ono už právě stěží dostaneš Win7 na AM4 desky, stejně tak na Intelovské nové chipsety. XP už je snad nemožné tam vecpat bez silných úprav (ještě na Z87/97/Z170/270 to šlo nabastlit). Je to prostě klasická politika Intel+Microsoft+AMD.

Zde je případně odkaz ke stažení funkčních Win7 na AMD AM4:
https://mega.nz/#!J8ZGBRAA!Af6WYN8fVsQ4 ... E3iN5g2T_0
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 27. 12. 2017 12:52

Asus našťastie odvladače na W7 ponúka. Problem je to nainštalovať- nefunkčné USB . Pokial má doska PS2 konektor tak to ide - nie je to však med lízať- to je fakt. Zatiaľ mi W7 funguje korektne - ale ja hry nehrám...Problém s USB je i pri obnove systému z ISO v Acronis 2010 - rieši to tiež PS2 myš. Ak bude treba tak prejdem a W10 - ale to je tá posledná vec scenára v mojom prípade.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 29. 12. 2017 11:10

ten můj odkaz už v sobě obsahuje drivery na USB3.0 ,-)
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 29. 12. 2017 14:53

:-) to by bolo super- akurát ked som sa pokúsil to stiahnuť tak opovrhlo mojím firefoxom :-D a chcelo aby som si nainštaloval niečo na stiahnutie - a to som zas ja odmietol ;-)
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků