BSOD aneb lze poznat vadnou základní desku?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 7. 2. 2016 16:10

Relativně nedávno (listopad 2014) jsem si upgradoval počítač. Deska MSI Z97 GAMING 7, CPU Intel Core i7-4790K, SSD Samsung 840 EVO, 32 GB RAM (4x 8GB Kingston HyperX Fury 1866 MHz DDR3 CL10), grafika nVidia GeForce GTX580 atd.

Někdy cca v době upgradu Win 7 Ultimate na Win 10 vloni v září mi systém začal dost brutálně padat. Klasická modrá smrt, automatický reset bez možnosti s tím cokoliv udělat. Napřed jsem nadával na Win 10, protože s Win 7 se mi to nestalo snad nikdy. Přisuzoval jsem to nějakým driverům. Nicméně drivery mám dlouhodobě aktualizované pravidelně na nejnovější. A začala ve mě klíčit myšlenka, jestli není problém v HW.

Příznaky: modrá smrt, pokaždé s jiným zdůvodněním (kernel security check failure, bad pool header, page fault, system service exception, IRQL gt zero atd.). Ty chyby jsem podle mě postupně viděl všechny, které vůbec existují :-) Absolutně nejčastěji dojde k chybě hned po startu počítače (naběhnou windows, ukáže se plocha s ikonkami, začnou startovat služby... buď BSOD nebo zamrznutí, restart). Docela často se to stává při probuzení PC ze spánku (tak při každém druhém). Občas se to stává i při spuštění nějakého programu (nejvíc jsem to zaznamenal u ICQ, Skype). V průměru je to tak, že jeden den je klid a další den to spadne tak pětkrát za sebou, než se konečně start windows jednou podaří až do konce.

Zkontroloval jsem nějakou diagnostikou systémový SSD a vypadá v pohodě. Drivery jsou všechny aktuální a průběžně je aktualizuju. Projel jsem test RAMky (memtest86+) a zkoušel jsem různé kombinace modulů, resp. jsem je postupně odebíral - ale nějakou chybu to napsalo VŽDYCKY. Že by byly všechny čtyři moduly najednou vadné, to se mi fakt nezdá. Začínám být bezradný a napadá mě pochopitelně varianta, že by to mohla být vadná základní deska. Lze toho nějak diagnostikovat? Pochopitelně nemůžu desku vymontovat, 30 dnů reklamovat atd., pracuju na PC 16 hodin denně a jakýkoliv zásah je pro mě problematický. Desku nelze jen tak snadno vyměnit za úplně jinou, rozhodí se drivery, systém atd. Mám tedy šanci tu případnou vadu desky nějak identifikovat/poznat, nebo může to být nakonec něčím úplně jiným? Přivítám každý nápad, který není extra pracný, pracovní PC musí být bohužel prakticky neustále v provozu.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 2. 2016 16:23

Zkusit jiny modul, staci pujcit. Chyby muze delat CPU, zvlaste po neodbornem OC, ale i neco jineho, zdroj, karta, nevim, nevidel jsem to a tudiz zbyva jen odhadovat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2016 17:16

Dlouhé romány si nech do KsichtoKnihy, tady jsi v technickém fóru.
Pokud chceš pomoci, sděl základní info:
1) Hw sestava včetně verze a stavu BIOSu (OC) MB?
2) Verze firmware SSD?
3) Jedná se o instalaci OS do zcela čistého SSD (viz diskpart)?
4) Jaké hlášky v Admin logu?
5) Teploty v zátěžových testech?
6) Používáš nějaké čištiče/tweaky?
7) Stav Správce zařízení -> nějaké vykřičníky/otazníky?
8 ) Instaloval jsi originální ovladače od výrobce hw?
9) Clean Boot -> stav?
10) Boot do Live OS -> stav?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 7. 2. 2016 18:31

Základní HW sestavu už jsem psal (deska, CPU, RAM, SSD, grafika je v mém prvním příspěvku). Pak tu mám k tomu spoustu různých interních, externích disků a externích diskových polí, to asi rozepisovat nemusím.

BIOS MB: 1.B0 (MS-7916)

SSD firmware: EXT0DB6Q

Jednalo se o čistou instalaci Win 7 Ultimate do čistého SSD a následný upgrade na Windows 10 (ano, čistá instalace Win 10 by asi byla lepší, ale ten upgrade proběhl spíš nedobrovolně a pak už jsem s tím nic nedělal).

Admin log nevím, co přesně se myslí. Pokud se tím myslí hlášky v prohlížeči událostí, tak tam se prostřídaly skoro všechny, některé jsem zmiňoval. Pokud se tím myslí Hijackthis, tak to jsem projel teď a když projíždím řádky s červeným křížkem, tak jsou tam akorát dva, jednak mě to upozorňuje na upgrade IE a jednak mi to píše, že C:\WINDOWS\SysWOW64\cmd.exe nebeží z adresáre System32, jenže jsem si vygoogloval, že u 64bit Win je tohle normální. Jinak jsou tam různé otazníky u neznámých aplikací, ale na první pohled tam nic podezřelého nevidím.

Teploty netuším, zátěžové testy jsem nedělal (doporučíte na to nějaký program?). Obecně jsem sice v teplém pokoji, ale kdysi mi odešel HDD kvůli vysokým teplotám, takže od té doby to hlídám a změnil jsem skříň i větráky.

Čističe využívám pouze výjimečně, konkrétně myslím jsem někdy spustil nějaký registry cleaner (malinký program přímo od MS) a občas Malwarebytes Anti-Malware.

Ve správci zařízení je jedno neznámé "další zařízení". Netuším, co to je, ale osobně myslím, že to bude možná nějaký mobil, protože jsem tady před pár dny připojoval několik různých mobilů (iPhone i Android) a stahoval na to nějaké drivery.

Drivery - ano, vesměs origo od výrobce HW. Dneska si to kolikrát HW hlídá sám přes vlastní SW, viz třeba grafika, která mi upgraduje ovladač snad každý měsíc.

Clean Boot ani Live OS jsem zatím nezkoušel.

Doporučujete asi pročistit co nejvíc aplikací po spuštění a testovat to s co nejoholenějším systémem? Mám tam různé cloudy, nějaké věci k tiskárně, Adobe CC, něco k nVidii... celkem kolem 25 procesů.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 7. 2. 2016 18:46

Zijes v nejakem jinem svete, protoze ta zavada se te nepta, jestli muzes nebo nechces.
Mr.Scully píše: Pochopitelně nemůžu desku vymontovat, 30 dnů reklamovat atd., pracuju na PC 16 hodin denně a jakýkoliv zásah je pro mě problematický.

Je to mnohem jednodussi ... nemas jinou volbu a v hlouby duse zacinas chapat, ze to nebylo nejlepsi reseni, pokud clovek nema jak pokryt vypadek. Neco noveho jsi se naucil, to neni tak uplne od veci.

Jak dlouho ten memtest trval? Hodinu, dve, noc, 48hodin ... a byl z Widlous, nebo standardne zavedeny jako single user. Diagnostika je o trpelifosti, neduvere a pragmatickem pristupu ke vsemu. Zacni s jednim modulem v min config a musi to proletet alespon 12 hodin, pote zmenit konfiguraci a opakovat. Strilet muzes i na neco, co neexistuje. Honis ducha, ktereho vyrobil znamy bug v memtest ... tedy zastaraly Memtest v praxi (uz to tu bylo taky). Moc povidas, ale informace nedodavas. Stary memtest s prehledem vyrobi chyby sam, ackoliv jsou pameti v nejlepsim poradku. Stejne tak si to muzes rozmydlit nejakym debilnim TuneUP paskvilem.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2016 19:30

Mr.Scully píše:Jednalo se o čistou instalaci Win 7 Ultimate do čistého SSD a následný upgrade na Windows 10

To sis snad děláš PR-Dell, ne? :-)
Vyměnil jsi luxusní Mercedes za Trabanta? :roll:
Byl W7 naistalovaný z originálního MS média?
Lenost:
Mr.Scully píše:Clean Boot ani Live OS jsem zatím nezkoušel.

To jsi snad mohl už před položením dotazu.
Mr.Scully píše:spustil nějaký registry cleaner

=> OS je zničený.
Co s tím?
1) Vyčistit SSD dle FAQ
Kód: Vybrat vše
diskpart
...
clean

2) Instalovat W10 z ověřeného originálního MS média.
Nic jiného.
3) Prověřit v zátěžových testech.
Výsledky?
4) Prohlédnout Správce zařízení.
Doplnit chybějící originální ovladače výrobce hw pro danou verzi OS.
Jen čistý ovladač, bez omáčky okolo.
Nic jiného neinstalovat!
5) Otestovat v zátěžových testech.
Výsledky?
Naposledy upravil Milanr1 dne 7. 2. 2016 19:31, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 7. 2. 2016 19:30

Ten Memtest86 jsem nechal běžet přes noc (spuštěno z bootovací flashky), ale chybu to napsalo už asi po dvou hodinách... v "návodu" se psalo, že abych měl jistotu, že je paměť OK, tak je nutné nechat proběhnout několik cyklů, ale pokud to napíše jakoukoliv chybu, tak není třeba, aby test dál pokračoval, protože něco evidentně špatně je.

Jsou tedy nějaké spolehlivější memtesty? Jinak já nepochybuju o tom, že paměti v pořádku jsou (čtyři moduly najednou se asi těžko rozbijou, tu chybu to psalo i při single modulu, které jsem postupně otestoval dva na různých slotech), proto tipuju tu základní desku... ale tam netuším, jestli jde nějak testovat.

Jinak já jinou volbu mám, můžu v tomhle stavu existovat klidně další dva roky do dalšího upgradu, holt si dvakrát denně zanadávám, přežiju dva restarty a pak funguju dál... je to frustrující, ale zatím přijatelnější než reinstalace systému nebo reklamace desky "na náhodu".

-- 7. 2. 2016 19:33 --

Milanr1: upgrade WIn7 na Win10 proběhl automaticky, Microsoft mi tehdy dal na výběr "instalovat hned nebo odložit o dva dny", dal jsem "odložit", bohužel jsem pak za dva dny u počítače zrovna nebyl a přeinstalovalo se mi to bez dalšího ptaní :( Vzteklý jsem byl, to jo.

Jinak mám Win7 originálku.

Takže doporučujete čistou instalaci systému na čistý disk? Kloníte se k tomu víc než k HW chybě nebo spíš jdete postupně logicky?
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 2. 2016 19:35

Máš svého viníka .. pokud máš chyby v memtestu (což se ti nepodařilo zmínit zrovna šikovně) i v případě, když máš zapojen pouze jeden modul, tak máš vadné RAM moduly => vyměnit.

Předpokládám, že testování memtestem proběhlo ze samostatného bootovacího média (flash disk).

Není divu, že ti to hází všemožný chyby.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 7. 2. 2016 19:44

Tak to ani omylem. Dokud nevyloucis problem (bug) v memtest, tak to neznamena vubec nic. Pravdepodobnost 4 vadnych modulu je stejne tak vysoka, jako vada boardu nebo poskozene IMC. Aby tohle vyloucil, musi vymenit modul (za provereny a vyzkouseny) a soucasne jeho moduly vyzkouset jinde.
Do te doby zadneho vinika nema.

Viz co dokaze Memtest, pokud neni ta spravna verze.
viewtopic.php?f=917&t=1201097&p=9775495&hilit=morgana#p9775495

Necha se chytnout i 7 studenaku v rade, neco malo o tom vim, stejne tak se necha chytit CPU, ktery vadu dokaze mistrne skryvat a nacapat ho pri cinu, to je taky valka nervu a kreativity. JIste, mohou to byt jen vadne RAM a vadna RAM zpusobi naprosto cokoliv, jenze to CPU nebo MB take. Jestli chce najit chybu, musi byt nekompromisnim pragmatikem.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 2. 2016 19:55

Projel jsem test RAMky (memtest86+) a zkoušel jsem různé kombinace modulů, resp. jsem je postupně odebíral - ale nějakou chybu to napsalo VŽDYCKY.


Když ti chyby vykazuje takovejhle postup, tak snad první, co uděláš je, že jdeš a vyměníš moduly za nějaké funkční a test zopakuješ, ne? A pokud problém přetrvává i v případě, že je ve slotu ověřený a funkční modul, tak se od toho odpíchneš a hledáš chybu dál. Říká se tomu vylučovací metoda. Rozhodně mi tady kvůli tomu nemusíš dělat kázání :)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 7. 2. 2016 20:05

Predpokladat muzes co chces, ale realita muze byt uplne jina. Zazil jsem ledacos a vim, ze fantazii uzivatelu se meze nekladou. Od BFU logiku necekej. Stejne tak jsem nasel vadny modul i pri uspesnem Memtestu, az GoldMemory ukazal problem. Nedelam ti kazani, ale mam sve zkusenosti a vim, ze upinat se k necemu vcelku pravdepodobnemu, znamena jen ztratu koncentrace. Doufej v nejlepsi, priprav se na nejhorsi.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 7. 2. 2016 20:43

Chlapi, já bych rád moduly vyměnil, ale musel bych jaksi mít za co. Já chápu, že se vám každýmu válí doma deset paměťových modulů (to není ironie, vím, jak to vypadá doma u IT geeků), ale u mě doma teda není ani ťuk.

Každopádně díky všem za názory (resp. hlavně díky těm, kteří ze mě hned nedělali blbce za to, že jsem nevyplnil popis chyby dostatečně stručně nebo že jsem dávno nespustil test, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel). Půjdu tedy cestou :
1. dalšího (jiného) memtestu
2. zkusím někde od nějakého známého sehnat jiné RAM moduly a vyměním je
3. čistá reinstalace systému na čisté SSD
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 2. 2016 21:17

Ty RAM moduly náhodou nemaj doživotní záruku?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 7. 2. 2016 21:23

Záruku téměř jistě mají, v tom problém nebude. Ale potřebuju napřed stopro vědět, jestli je některý z nich vadný, než se vydám cestou reklamace :-)

Zkusím napřed tu diagnostiku paměti, co je koukám součástí Windows.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 7. 2. 2016 21:39

O zdroji si nič nenapísal. Môže byť hlavnou príčinou tvojich problémov. Už som sa s tým stretol. Problémy s RAM. Po výmene zdroja zrazu došlo "k zázračnému" vyliečeniu pamätí. Zdroj je základ stabilnej zostavy!
saruman
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků