Kde se ztratilo všechno místo

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod QRocky 31. 1. 2018 23:26

Ahojte, na disku C: jsem před pěti lety vyhradil místo pro systém 40GB a nyní mi na disku co chvíli zbývá okolo 2 - 3 GB. Všechny tempy mažu a hry na tom disku nemám. V dokumentech uloženo okolo 130 MB, složka Windows má necelých 13 GB, Program files ani ne 5 GB.

Jak se tak dívám, složka Users má skoro 5 GB - chtěl jsem něco ušetřit tam, ale nic tak objemného jsem tam nenašel - ve skrytých souborech taky nic.

Uvažoval jsem, že rozšířím C: na úkor disku D:, ale nevím, jaké je riziko chyby. Nechce se mi ty Windowsy přeinstalovávat, kdyby to nevyšlo.

Další mne napadlo odinstalovat doporučené aktualizace Windowsu, ale taky nevím, jestli se nejedná o riziko...?

Měli byste nějakou radu? V Krajním případě přesunu programy jako Office atd na disk D:, ale stejně mi hlava nebere, kde je těch 40 GB :-) Vyčištění disku provádím často.

Děkuji
QRocky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod narg 1. 2. 2018 00:29

pokud mas win7 nebo win10, tak v okenku spustit napises "vyčištění disku" to ti najde program, kterej spustis, proskenujes C: a potom zasrktnes "vycistis systemove soubory" a znova proskenujes c: a potom se kouknes na velikost u jednotlyvych zatrzitek, a zaskrtnes co chces smazat, nekde tam budou zalohy instalace zabirat 20Gb

-- 1. 2. 2018 00:30 --

a nebo si nainstaluj program treesize, to ukazuje velikosti adresaru, i systemovych
narg
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 2. 2018 06:51

Nesdělil jsi verzi OS.
Z Tvého popisu vyplývá, že OS není optimalizovaný:
uživatelské knihovny nepatří do systémového/bootovacího disku.
Naprav to: viz FAQ.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 1. 2. 2018 10:51

Stáhni si wiztree portable, ten ti bleskově ukáže, co ti zabírá nejvíce místa.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kelda_112 1. 2. 2018 13:23

U té složky Users bych to viděl typicky na poštovní profil a možnost "Nezobrazovat skryté soubory". Pak se to v AppDatech krásně schová a člověk může hledat sebelépe O:-)
Kelda_112
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod QRocky 8. 2. 2018 21:59

narg píše:pokud mas win7 nebo win10, tak v okenku spustit napises "vyčištění disku" to ti najde program, kterej spustis, proskenujes C: a potom zasrktnes "vycistis systemove soubory" a znova proskenujes c: a potom se kouknes na velikost u jednotlyvych zatrzitek, a zaskrtnes co chces smazat, nekde tam budou zalohy instalace zabirat 20Gb

-- 1. 2. 2018 00:30 --

a nebo si nainstaluj program treesize, to ukazuje velikosti adresaru, i systemovych


To jsem udělal jako první. Ze systémových souborů byla nejvíce objemová systémová záloha (měla kolem 600 MB). Volné místo šlo mírně nahoru, ale pořád jsem se pohyboval okolo 3 GB. Teď nedávno jsem pro změnu viděl skoro 6 GB a dnes už zase 3,05 GB - a to jsem nic neinstaloval.

Milanr1 píše:Nesdělil jsi verzi OS.
Z Tvého popisu vyplývá, že OS není optimalizovaný:
uživatelské knihovny nepatří do systémového/bootovacího disku.
Naprav to: viz FAQ.


Mám Windows 7 Home Premium 32bit. Na tu optimalizaci se mrknu, díky za tip.

freekarol píše:Stáhni si wiztree portable, ten ti bleskově ukáže, co ti zabírá nejvíce místa.

Stáhnu a vyzkouším :)
QRocky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 8. 2. 2018 22:07

Smazat hiberfil.sys a pagefile.sys; podle mne se nafoukl pagefile. Poslední dobou tento neduh řeším celkem často.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod narg 9. 2. 2018 00:55

tyhle dva soubory by mu meli zabirat tak kolem 4Gb, ale ne 20
narg
Junior

Odeslat příspěvekod kalimero73 9. 2. 2018 07:02

Ahoj kluci, mám úplně stejný problém jako QRocky. Jak píše "narg", dal jsem "vyčištění disku",
ale kolonka "vyčistit systémové soubory" se mi vůbec nenabízí. Po dlouhém, asi 10-ti minutovém počítání místa se mi zobrazí "Soubory, které budou odstraněny" s možností zaškrtnout v políčkách pouze toto: Stažené soubory programů 0 bajtů, Dočasné soubory internetu 0 bajtů, Koš 0 bajtů, Záložní soubory aktualizace Service Pack 0 bajtů, Dočasné soubory 0 bajtů a poslední položka Miniatury 1.00 MB. "Celkové místo na disku, které získáte:"
1.00 MB.
Ze 39,9 GB vyhrazeného místa pro Místní disk (C), mám volných pouze 845 MB
Hry nehraji, nemám nic zvláštního nainstalovaného, skoro totožně jako QRocky. Kam se ztratilo těch 40GB netuším. Notebook je funkční 6,5 roku. Čištění disku provádím zhruba 1x týdně a po každém čištění paradoxně místo aby se něco uvolnilo, tak místa ubývá :-), nechápu to. Jednou za čas ( bez čištění ) mi kolonka místa (C:) sama od sebe povyskočí na nějakých 4,5 GB, ale zase se to změnšuje až na současnou hodnotu.
Jediné, co občas stahuji, jsou filmy z Torrentů, ale to mám přesměrované na Data (E:),
pak to postupně z noťasu přetahuji na externí HDD, abych neměl ucpané (E:)
Jsem laik, dokázal by mi prosím někdo z vás - odborníků na PC-problematiku poradit,
kde je problém? Co konkrétně změnit v nastavení, aby k tomuto nedocházelo. Díky moc, Máca
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod narg 9. 2. 2018 07:44

pokud mas 40GB na C: a mas na tom windows, tak jen windows zabiraji kolem 25Gb, k tomu systemove soubory kolem 5Gb + par programu a ses tam kde ses

stahni tohle, nainstaluj a proskenuj C: a pak se koukni kolik ti jakej adresar zabira
https://www.jam-software.com/treesize_free/
narg
Junior

Odeslat příspěvekod kalimero73 9. 2. 2018 10:05

o.k., díky moc, udělám to :-)
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalimero73 9. 2. 2018 11:21

Tak teď jsem to prubnul a zkouknul a ukázalo se mi následující: "Windows" zabere 28,1 GB, pak "2 Files" 6,9 GB, dále "Users" 2,3 GB, "Program Files" (x86)" 1,9 GB, "ProgramData" 1,2 GB,
"Program Files" 505 MB, "System Volume Information" 469 MB a poslední co stojí za zmínku je
"dell" 333 MB ... to je dohromady přes 99 % z kapacity disku (C:). Všechny tyto složky mají datum Last Modified mezi 4.2.2018 a 9.2.2018, pouze složka "dell" je starší - 7.3.2017.
Mimochodem se mi po instalaci TreeSize Free zvýšila kapacita (C:) volného místa na 2,42 GB
:-). Tak a co dál ...
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 2. 2018 11:28

Pokud používáš OS WNT 6. řady, pak tohle
kalimero73 píše:39,9 GB vyhrazeného místa pro Místní disk (C)

je nedostatečné.
Pro Vistu a W7 je bezpečně použitelné minimum 64 GB, pro W10 120 GB.
Co s tím?
1) Ujisti se, že je OS optimalizovaný, tj. uživatelské Knihovny jsou v datovém disku.
Jednoduchý instalátor OS WNT to neumožní definovat už při instalaci OS.
2) Přesuň do datového disku i swapfile, %Temp% a %TMP%.
3) Definuj i-cache do datového disku.
4) Stahovačům/torrentům nastav defaultní složku v datovém disku.
5) Vyčisti bootovací disk důkladně, např. pomocí bezpečného interaktivního skriptu ve FAQ:
https://guide.mople71.cz/cs/wnt/duster.php
Věnuj tomu pár hodin práce.
Dlouhý skript stačí jednou ročně.
Krátký vlož do Plánovače a nastav na "Jednou měsíčně".
6) Nepoužívej tweaky a čističe typu "CCleaner"&spol.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalimero73 9. 2. 2018 11:33

Mám nainstalovaný originál Windows 7 - instaloval mi to kolega ajťák, nevím co to je OS WNT 6.řada, promiň
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 2. 2018 11:36

Díky za info.
Optimalizovaný W7 se do 40 GB vejde.

Zapomněl jsem na:
Zásadní řešení:
instalovat větší SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků