jak překročit rychlost světla

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod 4honza 1. 12. 2008 14:09

Co je mysleno gravitacni carou? Rychlost gravitonu ci co?

Sireni gravitace take podleha omezeni rychlosti c, tj. napriklad pokud vznikne v blizke galaxii nejaka nova cerna dira, tak pusobeni gravitace teto cerne diry k nam doleti rychlosti mensi nez rychlost svetla.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jokel 1. 12. 2008 18:00

ale gravitačná čiara nemá nič spoločného z čiernou dierou...
(-:Život je ako cesta do kurína.- Krátka a zajebaná :-)
jokel
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 1. 12. 2008 21:50

no zeptam se znovu - co je mysleno gravitacni carou?

Co se tyce te cerne diry, to byl priklad pusobeni gravitace a cernou diru jsem uvadel kvuli tomu, ze diky obrovske hmotnosti ovlivnuje pusobi jeji gravitace i na velke(tj. astronomicke) vzdalenosti.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jokel 2. 12. 2008 17:45

co ja viem co to je .. to my povedal kamos on je na to odbornik
(-:Život je ako cesta do kurína.- Krátka a zajebaná :-)
jokel
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 2. 12. 2008 19:47

tak to potom jo
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 3. 12. 2008 00:55

To jokel
Nikdo není dokonalý a přiznám se, že o nějakých gravitačních čarách v souvislosti s nadsvětelnou rychlostí jsem ještě neslyšel. :-[ Siločáry ? Ale když říkáš, že to s černýma děrama nesouvisí...
Zeptej se toho tvého kámoše-odborníka, jak to myslel, jestli to má něco společné s Raimanovým nenulovým tenzorem a pseudoeuklidovým prostorem nebo jen s Eukl. prostorem anebo s oběma dohromady ..... pak to tady můžeš přepapouškovat. :D :D :D
Když slyším o Schrodingerově kočce, beru do ruky pušku. STEPHEN W. HAWKING
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macabe 6. 7. 2009 17:46

nedavno jsem se učil na zkoušku z fyz. a utkvělo mě v paměti fázová rychlost a zdá se mi že tam bylo psané že je rychlejší než světlo, pak tam byla ještě grupová rychlost a že ta ma rachlost světla a můžou se jí přenášet informace
když můžu pomůžu ale většinou nemůžu :)
lenovo T61 WSXGA+ 3GB ram, nvidia NVS 140M, 120 GB 9-cell baterie + dock + externí monitor Dell UltraSharp 2408WFP+ TV tuner AVerTV Hybrid Ultra USB :) WIN 7 home premium
Nokia E51
Nokia N900
samsung galaxy S
macabe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod thePrayer 20. 9. 2009 09:08

hyperpohon , hyperprostor (subprostor) je prakticky jen výsledek zakřivení prostoru, kdy si to představíte jako list papíru, kterej ohnete a na hranách propíchnete a jste skrz mnohem rychleji než běžnou cestou přímkou. Křižník (Daidalos, Prometheus..) :D se pohybuje relativně pomalu ale urazí ohromnou vzdálenost.
thePrayer
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 21. 9. 2009 05:42

Fázová rychlost opravdu může být větší (bez možnosti přenosu informací). Dalo by se to přirovnat k vlně na stadionu - každý vstane a sedne v předem daném časovém okamžiku bez kontroly zleva či zprava - taková vlna může mít i několikanásobně větší rychlost než rychlost c. Grupová rychlost je přenos informace vlněním - také se to dá přirovnat k vlně na stadionu - každý vstane a sedne až se k němu donese informace z prava či zleva (podle toho odkud vlna jde) že soused vstal - tudíž informaci o vlně se dozvěděl od souseda a tato vlna (jako nositelka informace) nemůže přesáhnout rychlost světla.
Když slyším o Schrodingerově kočce, beru do ruky pušku. STEPHEN W. HAWKING
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naigoto 27. 9. 2009 12:04

S tou gravitací mě to zaujalo.

Máme Slunce a Zemi, kdyby Slunce najednou zmizelo, tak na Zemi bude ještě cca 8 minut dopadat sluneční záření. A podle toho co tu kdosi naznačil, by po přibližně stejnou dobu na Zemi stále působila i gravitační síla Slunce, chápu to správně?
naigoto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 6. 10. 2009 13:01

já sem přemýšlel nad trochu jinou věcí, kdybysme měli nekonečně pevnou tyč z dejmetomu země na mars, a na jednom konci na ní zatlačili, tak podle obecné logiky by se měla pohnout i na druhém konci stejném okamžiku, o několik světelných minut dál...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 6. 10. 2009 17:13

Grammator: Právě proto takovou tyč nikdy mít nebudeš.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 6. 10. 2009 21:14

jaktože ne? :D až začne růst slunce, dosáhne až k merkuru, kam světlo letí asi jeden a půl minuty (?), co kdyby do něj pak něco vrazilo? (řekněme stejně hmotného a hustého, protože slunce pak nebude zrovna superpevná koule), tady máš důkaz že takové objekty ve vesmíru jsou.... podle M teorie se různé vesmíry mohou i srážet, to mi neříkejte že srážky probíhají rychlostí světla (myslím jejich důsledky)...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mathey 8. 10. 2009 18:59

v STR jsou 4 hlavní tvrzení:

1. Rychlost šíření světla je ve všech vztažných soustavách
stejná, tedy rychlost oněch 300 000 km/s.

2. DILATACE ČASU.
Čas na tělese, urychleném na rychlost blízkou rychlosti
světelné, probíhá pomaleji, než na tělese nehybném.

3.KONTRAKCE DÉLEK
Je-li těleso urychleno na rychlost blízkou rychlosti
světelné, zkracují se ty jeho rozměry

4. Hmota urychlovaného tělesa vzrůstá s rostoucí rychlostí.

Takže třeba na příkladu:
Jony píše: ... Kdybychom meli treba vlak, ktery projizdi rychlosti v~c (vuci kolejim), a v tom vlaku bezce, ktery bezi ve smeru jizdy vlaku skrz vsechny vagony taky rychlosti v~c (vuci podlaze vagonu)...


si to můžem dát do hromady, a ten vlak kterej pojede, se protáhne na takovou délku, že běžec (pro zjednodušení hm. bod) , může běžet taky normálné skoro rychlostí světla, navíc mu do karet hraje "zpomalení času" a pro pozorovatele, to bude vypadat... tězko představit, protože pozorovatel ten vlak ani nepostřehne, natož nějakého blázínka v něm. .. v podstatě součet dvou skoro rychlostí světla = ještě o něco blíž k rychlosti světla, mohl bych to propočítat, ale nechce se mě, Einsteinovi věřím, že ty vztahy definoval tak, že to vychází.. Možná až se někdy budu moc nudit..
Mathey
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chlupivnose 8. 8. 2012 21:11

Dobrý den a co třeba že Einstein jen teorizoval?
A rychlost neni konstantni na přesun mezi hvězdamy????
chlupivnose
Čtenář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků