Elektro: 1 příklad a 2 řešení, které je správně?

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod R_Th 14. 4. 2015 23:33

Zdravím,
dostal jsem se k příkladu na třífázovou soustavu a mám k němu dvě různá řešení. Potřeboval bych vědět, které z nich je to správné.

Zadání zní: Na jaké síťové napětí musí být připojen trojfázový spotřebič, zapojený do hvězdy, je-li jeho fázové napětí 450 V? Jak velký je proud v přívodním vedení, je-li odpor jedné statorové cívky 75 Ω?

A zde jsou řešení:
http://www.fotohost.cz/pm/EF7Z/e%C5%A1e ... kladu.html

Předem děkuji za odpovědi ...
R_Th
Čtenář

Odeslat příspěvekod Stoura 1 15. 4. 2015 09:01

Zkusím dát ještě třetí řešení:

Asi dost záleží na tom, co znamená v otázce pojem "síťové napětí". Pokud se tím myslí sdružené napětí, tak je správným řešením 780V.
Popsal bych to asi jako síť 450/780V(podobně jako je 230/400V běžná elektrická síť)

Co se týče proudu: Při zapojení do hvězdy se využívá fázového napětí. Každým ze tří fázových vodičů proto poteče proud 450/75=6A, nulový vodič bude bez proudu.
(Při zapojení do trojúhelníka by byl proud 10,4 A - ale v zadání je hvězda)

Ale elektrice jsem se věnoval už dost dávno, kdyžtak mne opravte.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod R_Th 16. 4. 2015 08:01

Určitě se přikláním k tomu, že to síťové napětí je těch 780 V. Někde jsem viděl poučku, že síťové napětí je sdružené, nikoliv fázové.

A k tomu proudu. Když každým ze tří vodičů protéká 6 A, jaká pak bude odpověď na otázku, jaký proud protéká přívodními vodiči? Bude to těch 6 A, nebo se to musí sečíst?

Mě osobně se zdá to odůvodnění prvního řešení jako nesmysl ...
R_Th
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků