Jak vidím hnědou barvu

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod L.O.T.G. 6. 11. 2013 18:41

Ahoj, mám možná trochu blbou otázku na chytré lidi :-) Jak vnímám hnědou barvu? Pokud vím, barvu vnímám jako odraz světla od povrchu předmětu, určité spektrum předmět pohltí a to, co se odrazí, je pro mě vjem barvy. Ale hnědá ve spektru barev není a na RBG ji nevytvořím. Na anglické wiki jsem našel, že je to kombinace červené, žluté a černé, což moc nevím, jak chápat v rámci světla a že na RBG je to mix červené a světle zelené, což mi už tuplem nedává smysl :-) Ještě je tam něco o tom, že je to žluté, oranžová nebo červená s vysokou vlnovou délkou a nízkou frekvencí a nízkého osvětlení. Byl by to někdo schopen a ochoten interpretovat trochu více česky? :-)
Hello losers, bite my shiny metal ass.
Whoever wins... We lose
Přeborník diskuzního fóra Pauza.cz™ :-)
L.O.T.G.
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 6. 11. 2013 18:59

Můžeš to brát jako oranžovou jen o něco tmavší. Na RGB ji vytvoříš.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 7. 11. 2013 10:42

Zkuste barvu, která má červenou někde kolem 50-80% , zelenou mezi 20 a 50% a modrou mezi 10a 30%. Podle mého byste tak mohl dostat řadu odstínů hnědé.

příklady: #a52a2a , #8b4512, #a0512e, #cd853f
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.O.T.G. 7. 11. 2013 12:28

Určitě vyzkouším, díky :-)
A tak mě ještě napadlo, jak tedy díky odrazu vidím obecně tmavé barvy? Znamená to třeba pro tmavě modrou, že se mi odrazí jenom modré spektrum, ale nějak se vzhledem k tomu povrchu změní frekvence nebo vlnová délka či pohltí nějakou světlou část spektra a odrazí tmavou?
Hello losers, bite my shiny metal ass.
Whoever wins... We lose
Přeborník diskuzního fóra Pauza.cz™ :-)
L.O.T.G.
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 7. 11. 2013 13:20

Při odrazu světla se žádné frekvence nemění. Pouze se na některých frekvencích odrazí víc a na jiných méně světla.

Poměr svítivosti ve třech základních barvách pak vnímáme jako barvy a jejich odstíny.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak mozek navíc softwarově upravuje obraz. Proto za různých podmínek můžete tutéž barvu vnímat různě.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L.O.T.G. 7. 11. 2013 21:37

Díky moc za odpovědi, už je mi to mnohem jasnější a budu moci v noci v klidu spát :-)
Hello losers, bite my shiny metal ass.
Whoever wins... We lose
Přeborník diskuzního fóra Pauza.cz™ :-)
L.O.T.G.
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 7. 11. 2013 22:02

Hnědá je barva která se skládá s nejvíce jiných barev, zejména těch jedlých.
Sněz spoustu různě barevných potravin a jaká barva z nich nakonec je? :D
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jitka_K 18. 1. 2016 11:09

Spíš je k pozastavení, že individuální požitek z vnímání barev je nepředatelný. Všichni víme, co je hnědá, ale možná ji každý vidíme jinak - někdo třeba víc červenou, jiný víc zelenou.
Jitka_K
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků