§ 15 ObchZ - prosba o pomoc s výkladem

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod SnowGirl 14. 11. 2011 10:20

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Dostala jsem v práci detektivní úkol. A protože tomu vůbec nerozumím, tak se obracím na Vás. Mám zjistit jestli se dá nějak bránit proti prvnímu odstavci §15 ObchZ.

Např. když obchodní zástupce podepíše smlouvu nad rámec jeho možností, a kvůli ní musí firma platit vysoké a zbytečné peněžní částky. Ale protože je zmocněn podepisovat smlouvy, tak to firma musí akceptovat. Zajímá mě, jestli se lze proti tomu nějak ochránit nebo jestli existují nějaká preventivní opatření.


Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně :nenapadne


Děkuji moc za odpovědi



§ 15

(1) Kdo byl při provozování podniku pověřen určitou činností, je zmocněn ke všem úkonům, k nimž při této činnosti obvykle dochází.


(2) Překročí-li zástupce podnikatele zmocnění podle odstavce 1, je takovým jednáním podnikatel vázán, jen jestliže o překročení třetí osoba nevěděla a s přihlédnutím ke všem okolnostem případu vědět nemohla.

(3) Zmocnění podle odstavce 1 nezaniká smrtí podnikatele, pokud podnikatel nestanovil, že má trvat pouze za jeho života. Zmocněnec však může po smrti podnikatele činit jen úkony v rámci obvyklého
SnowGirl
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 14. 11. 2011 19:11

Dotaz stačí položit v příslušné sekci, což je pro výše uvedený typ - tato. Není nutné ho dávat do sekcí dalších. V případě, že někdo bude umět poradit, svůj příspěvek jistě napíše.
Omlouvám se, ale duplicitní příspěvky byly odstraněny.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 14. 11. 2011 21:00

V obchodním jednání je v ObchZ chráněna dobrá víra. Pokud dojde k překročení pravomocí zástupce firmy a jedná se o činnost spadající pod předmět podnikání a zároveň protistrana jednala v dobré víře (tj. bylo možné obchodního zástupce považovat za osobu zmocněnou k danému úkonu), potom je poškozená společnost vázána jednáním jejího zástupce.

Zaměstnanec je ale odpovědný za své jednání a pokud zaměstnavateli způsobil škodu a zaměstnanci ji prokáže, pak je povinen škodu uhradit až do 4,5 násobku měsíčního platu.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SnowGirl 23. 11. 2011 09:53

Děkuju moc radu,

Akorát mi šéf dal další úkol

Obchodní zástupce (zaměstanec se zaměstnaneckou smlouvou) není zmocněn k podepisování smluv. (To je jen předseda představenstva) Ale obchodní partneři jednají v dobré víře, pokud k nim přijde takovýto např. obchodní zástupce, nebo co já vím… právní asistent, a oni předpokládají, že tito lidé jsou zmocněni k podepisování smluv. Takže to nezkoumají.

Jak se na tom dotyčném zaměstnanci hojit? Jak nebýt „rukojmím svého zaměstnance“? Nebo to jde teoreticky nějak prohlásit za neplatné? Když např. vyvěsit na webovky, kdo je zmocněn podepisovat smlouvy? Nebo na dveře kanceláře? Jde to vůbec nějak?

Kdysi se stalo, že do internetové kavárny přišel zástupce Intergramu, a po vedoucím chtěl vyplnit nějaké statistické údaje, ale ve skutečnosti, to byla smlouva a oni potom museli platit poplatky za veřejnou produkci radia, které poslouchala obsluha ve své šatně, protože ten dotyčný stvrdil, že provádí veřejnou produkci Já vím, že je to jeho blbost, že si to měl důkladně přečíst a nepodepisovat nic, čemu nerozumí...ale teoreticky, je nějaká cesta, jak ji prohlásit za neplatnou? Nebo je možné mít nějaká opatření, díky kterým se potom může prohlásit za neplatnou?

Díky moc
SnowGirl
Čtenář

Odeslat příspěvekod 4honza 23. 11. 2011 10:29

Vyvěsit takovou informaci se samozřejmě dá i na dveře kanceláře a třeba na webové stránky firmy, tím pak lze prolomit podmínku o dobré víře (nicméně to stejně nebude úplně jednoduché prokázat, pokud k tomu dojde). Druhá strana mince je, že to pak vypadá, že firma má nekompetentní zaměstnance, kteří neznají ani své pravomoce nebo neuznávají autoritu vedení, takže já bych tuhle možnost nevolil.

Lepší postup je proškolit zaměstnance, aby znali své kompetence a nepřekračovali je z vlastní nevědomosti. Další věc je podchytit tuto věc v pracovní smlouvě, aby pravomoci byly zřejmé i tam a bylo to dané písemně a nedocházelo k případným sporům. Pokud i pak dochází k porušování pravomocí proškolenými zaměstnanci, pak je možné uvažovat nejen o škodě z nedbalosti, ale dokonce i o úmyslně způsobené škodě zaměstnavateli, která má pro zaměstnance nepříznivější následky - bude hradit plnou výši škody včetně případné náhrady ušlého zisku.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků