Reklamace - IČO, výměna za nový kus

Zde můžete konzultovat s ostatními své právní problémy s reklamacemi, výměnou zboží, odstoupením od smlouvy a věci s tím související

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Blazinek 4. 1. 2014 15:55

Ahoj, prosím o radu, případně potvrzení/vyvrácení mého laického pohledu na věc ohledně této situace:

Dne 20.12.2010 zakoupena elektronika (monitor), faktura vystavena na právnickou osobu, tj. na IČO, záruka na faktuře uvedena 24 měsíců.
Dne 1.9.2012 podána reklamace, reklamace vyřízena dne 1.10.2012 - neopravitelná závada, vyřešeno výměnou věci za nový kus.

Dnes, tj. 4.1.2014 nastal u výrobku stejný problém jako minule, při pokusu o reklamaci jsem však narazil. Cituji písemné vyjádření obchodníka: "V případě že se nejedná o fyzickou osobu se záruka prodlužuje maximálně o dobu opravy minulé reklamace. Tímto překročilo dané zařízení záruku a již jej nejde reklamovat."

Z tohoto fóra a jiných diskuzí vím, že tento smluvní vztah mezi dvěma právnickými osobami se řídí obchodním zákoníkem, tj. smluvně. Součástí smluvního ujednání mezi odběratelem a prodejcem je nepochybně také reklamační řád, ve kterém stojí - cituji: "Byla-li reklamace zboží v zákonné záruční lhůtě vyřízena výměnou zboží za nové, začne záruční doba běžet znovu od data vyřízení reklamace."

Žádné další upřesnění, které by stanovilo, že "restart" záruky po výměně zboží za nový kus není v reklamačním řádu prodejce uvedena (firma, jejímž maskotem je otravný mimozemšťan). V obchodním zákoníku jsem žádnou zmínku o poskytnutí nové záruky při výměně věci za nový kus nenašel, nicméně předpokládám, že smluvní ujednání (reklamační řád, viz citace výše) má před tímto zákoníkem v daném případě přednost.

Jsem tedy v právu? Nebo je možné - nějakou mne nezřejmou oklikou - záruku po předchozí reklamaci spojené s vyměnou zboží za nové "restartovat" opravdu pouze při nákupu fyzické osoby?

Předem moc díky za jakýkoliv komentář ;-)
Blazinek
Čtenář