česky vs. moravsky

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Marty89 4. 8. 2008 06:40

No tak jsem se předevčírem vrátil letadlem z Říma do Prahy a hned po opuštění letiště čekám na airport express (mimochodem strašný autobus - při jízdě z letiště naprosto k ničemu). Nakonec teda přijede, nastoupím, ukážu lístek a řidič řekne: "Nóóó jóóóó, tak to je jasňačkááá", v tu chvíli bych mu nejraději utrhl hlavu. Pak ať se mi nikdo nesnaží tvrdit, že se v Praze mluví normálně.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod AliGiro 5. 8. 2008 09:10

Marty89:moje řeč
Já strašně nerad jezdím do Prahy.Už jenom ve škole často opravuji mé spolužáky a vyučuji je českému jazyku.A když přijedu do Prahy tak z toho rostu."Heléééééééé koukéééj tám je nějáákej bíílééj pááv"
I do not know with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones. - Albert Einstein

Life´s a piece of *****
when you look at it
AliGiro
Nadšenec

Odeslat příspěvekod eRiper 8. 8. 2008 10:29

Moje řeč. Praha je tak krásné město ale ta mluva :oboze No bydlet tam nebudu tak co. Zlatá Moravěnka :-)
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marty89 8. 8. 2008 10:58

No jo, čím blíž se člověk přibližuje k Praze, tím horší je mluva. Jakékoli jiná česká nebo moravská nářečí mi naprosto nevadí.
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod eRiper 8. 8. 2008 12:26

Jn, já sem byl v Anglii s lidma z Pardubického kraje. Sice používali EJ apod. ale neprotahovali to a nekňourali jak pražáci. Prostě v klidu. Zato tam byly ještě 2 holky kousek od Prahy...děs :oboze
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aquarkko 8. 8. 2008 20:56

Marty89 píše:No jo, čím blíž se člověk přibližuje k Praze, tím horší je mluva. Jakékoli jiná česká nebo moravská nářečí mi naprosto nevadí.

a moje vijou ti vadijou :-P
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod MarkFX 8. 8. 2008 21:47

aquarkko píše:
Marty89 píše:No jo, čím blíž se člověk přibližuje k Praze, tím horší je mluva. Jakékoli jiná česká nebo moravská nářečí mi naprosto nevadí.

Promin slečno, ale to vijou připadá hnusné už aj mi.. :-| Nevím, ale poslední dobou když po sobě čtu některé příspěvky tak se teda stydím za některá slova a snažím se psát spisovně normálně :potichu
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod aquarkko 9. 8. 2008 15:01

to jen na Marty, že říkal, že nic jinýho mu nevadí, a přitom se v jiným tématu ozýval...
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod mungo 9. 8. 2008 17:10

Nejhorší je, když se do písniček občas vetře plíživě nějaké to "-ej" nebo "-ý" (třeba zlatej, milej a mý, tvý) - skoro celý text spisovně, ale dvě slova zmršená (a není to kvůli rýmu). Proč tedy, proboha ?
A proč, když překladatel chce zdůraznit, že mluvčí mluví nářečím, použije zrovna středočeské nářečí nebo pražský argot (teď zrovna nemyslím film Tajemství hradu v Karpatech) ?
P.S.
Hádanka:
Víte, co je to na Moravě "kotrna" ?.
mungo
Čtenář

Odeslat příspěvekod michee 9. 8. 2008 18:58

eRiper píše:Jn, já sem byl v Anglii s lidma z Pardubického kraje. Sice používali EJ apod. ale neprotahovali to a nekňourali jak pražáci. Prostě v klidu. Zato tam byly ještě 2 holky kousek od Prahy...děs :oboze

No to jo. Pardubáci mají děsné koncovky (pocházím z toho kraje). Já jsem téměř 6 let v Brně a mluvím tak jak mi to příjde. Rodiče mi někdy dokonce vynadají, že místo "-ej" "-ý" říkám spisovné koncovky...to je děs, prý ať mluvím normálně. Tak raději domů nejezdím :twisted: .
Kick the baboon....
michee
Nadšenec

Odeslat příspěvekod lu.kas 11. 8. 2008 00:39

Já jsem ze západních Čech, ale přiznám se, že mluvím asi v podstatě pražsky a snad jsem se nesetkal z Čechem, který by na tom byl jinak.

Nespisovný -"ej" a "-ý" v měkkým přísudku apod. také běžně používám a naopak mi přijde nepřirozené to dělat jinak - mluvit spisovně.

S pár Moraváky jsem se setkal letos o prázdninách, s dalšími loni a jejich mluva na mě působí docela příjemně, lehce a do jistý míry i vtipně, správný hanácký přízvuk mě občas dokáže rozesmát. A to nic proti Moravákům, velice často skvělí lidé.

Schválně jsem se tuhle zprávu pokoušel napsat spisovně a musím říct, že jsem si připadal dost nepřirozeně - i slohovky do školy píšu volnějším stylem... ;)
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 11. 8. 2008 08:17

aquarkko píše:

No sice taky trochu vadí, ale zdaleka se to nedá srovnat s tím pražským kvákáním.
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod MarkFX 11. 8. 2008 13:59

Určitě všichni víme o té havárii vlaku ve studénce.. Ve zprávách mluvil ten strojvedoucí (nic proti němu) ale to se nedalo poslouchat, ta pravá pražská mluva, před každým slovem na o bylo V...... no mazec.... :-! :-!
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod michee 11. 8. 2008 14:27

Jejda, vy naděláte....mě nevadí jak mluví pražáci, ani nikdo jiný (můj současný přítel je od opavy a mluví až moc spisovně a ani to mi nevadí....já doufám, že jemu nevadí mé občasné nespisovné koncovky :D).
Teda ale to V před o není jen v pražské mluvě, naše mamka (vých. čechy) to také s libostí používá :-)...takže když řekne "vocet" tak já hned ze srandy na ni "ne, říká se Ocet" - hádejte kam mě hned pošle? :D
Kick the baboon....
michee
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aquarkko 11. 8. 2008 15:07

vovce, vocet, voběd, vo kolika, vo ničom.... sori, Márku :D
//a eště se u nás říká na otázku "Co?" vovco :D
aquarkko
Legenda

Předchozí stránkaDalší stránka