zaměstnanec vs. živnostenský list

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod strny88 26. 4. 2010 18:45

Ahoj řeším zrovna řeším dilema v práci, jelikož tam kde pracuji si mě chcou nechat nabýdli mi zda chci pracovat na živnostenský list nebo jako jejich zaměstnanec. Moc nevím co obnáší to a co zas ono. Jak by jste reagovali vy na podobnou situaci?

Díky.
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 26. 4. 2010 19:26

Tak hlavně na ŽL si budeš všechny daně muset šéfovat sám...
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maty.Lara 26. 4. 2010 22:00

Pokud bude zamestnanec, tak za Tebe bude zamestnavatel odvadet dane. Socialni a zdravotni pojisteni Ti ztrhnou z vyplaty. A po trech dnech, budes mi i placenou nemocenskou. Take mas jako zamestnanec narok na 4 tydny placene dovolene.

Jako OSVC budes muset platit socialni a zdravotni pojisteni sam (vetsinou kazdy mesic ve forme zaloh), na konci roku je pak vyuctovani... jako socialky, zdravotky a dani... pokud tomu moc nerozumis, je dobre si zaplatit ucetni. Pokud budes marodit, nikdo Ti nic neda... (i kdyz myslim, ze exituji nejaka pojisteni pro tyto pripady). Dovolena je zadarmo... ale na druhou stranu, je to na Tobe kdy a kolik si ji vyberes.

Vic nevim... jo a pokud jsi zamestnanec a zamestnavatel Ti neda vyplatu, muzes ji zadat po uradu prace (ale nevim,za jak dlouho a jak to kompenzuji). Jako OSVC si nijak nepomuzes, kdyz Ti nezaplati. Jako OSVC si zase muzes dat do nakladu spoustu veci a usetrit tak na danich.

Urcite me tady nejaky zkuseny ekonom doplni a pripadne opravy moje laicke vysvetleni... ;-)
Muze-li se neco pokazit, tak se to taky pokazi.
Maty.Lara
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod strny88 27. 4. 2010 07:12

Díky hezky napsáno, musím to jetě promyslet, jako zaměstnanec bych to měl asi jednodušší, vše by vyřizovala firma. Plus 4 týdny dovolené.

V ŽL bych viděl výhodu tu, že mohu po 3leté praxi(myslím že to jsou 3 roky) ztaložit vlastní firmu.

Ještě mi jde o jednu věc. Dejme tomu že po dvou letech se budu ucházet o lepší pracovní místo ve významnější společnosti, kde je bude zajmat praxe, má stejnou váhu praxe na živnostenský list jako praxe na zaměstnanecký poměr?
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 27. 4. 2010 08:07

Přečetl jsem si to, ale jseš fakt střelec. Jako zaměstnanec se na tebe vztahuje zákoník práce, kde máš vyjmenováno, co všechno jsou povinnosti zaměstnavatele, uzavíráš se zaměstnavatelem pracovní smlouvu. Kromě toho, co napsala Maty Lara se na tebe jako zaměstnance například vztahuje odstupné při propuštění od zaměstnavatele, výplatu musíš dostat nejpozději do 15. následujícího měsíce (či jak je to upraveno v pracovní či kolektivní smlouvě).

Jako OSVČ nemáš na nic z toho nárok, je to o tom, co si sám dohodneš ve smlouvě s firmou, pro kterou budeš pracovat. Pokud je to solidní firma, tak by to všechno mohl být OK, jen nezapomeň, že firma je vázána pouze smlouvou a může s tebou rozvázat dohodu bez důvodu na hodinu, pokud to nemáš smluvně podchyceno (plus sankce).

Pracovat na živnosťák se vyplatí, pokud pracuješ pro více firem, máš možnost si odečítat náklady vzniklé v souvislosti s tvojí pracovní činností nebo se nechceš nijak vázat. Za své podnikání ručíš celým svým majetkem (zaměstnanec do trojnásobku platu).

Některé firmy nutí zaměstnance do ŽL z důvodu úspory jejich nákladů a zbavení se břemene, které jim vyplývá z pracovního práva, takže to může být a často to také je ojebávka ze strany zaměstnavatele (vykopnou tě kdy chtějí a nemusí ti nic platit)

Vlastní firma tím, že máš ŽL už "jseš", akorát zaměstnáváš jen sám sebe :-) a nepotřebuješ žádný extra kapitál na její založení. Budoucím zaměstnavatelům to může být jedno. Když děláš na ŽL, je to známka větší samostatnosti, ale stejně jako zaměstnance se tě budou ptát na reference.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků