Sociální fóbie

A také rodina, těhotenství, děti, dospívání

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 04:06

Přestože se jedná o poměrně častou "poruchu" (neurózu) mezi lidmi je málo známá. Je charakteristická strachem z kontaktu s lidmi a trpí ji cca. 3-13% populace (1-3% soustavně).

Více na informací na "oficiálních stránkách".

Na internetu se kromě pár definic nachází jen velice málo informací. Bohužel patřím k lidem, kteří sociální fobií trpí. Vzhledem k tomu, že pauza je poměrně navštěvované fórum, věřím, že je tady někdo, kdo je na tom stejně, případně se najdou lidé, kteří zjistí, že tím taky trpí. Např. já jsem si několik let myslel, že se jen stydím, teprve před rokem jsem zjistil, že to není jen o stydlivosti.

Nejvíce bych (a věřím, že nejen já) ocenil, kdyby zde někdo napsal zkušenosti s léčbou, ideálně i jméno psychologa/psychiatra. Podle toho, co jsem se dočetl na internetu, tak se lečí dvěma způsoby - pomocí terapie a léků. Asi jde i o to, v jakém stádiu u daného člověka sociální fóbie je, ale "dopovat" se prášky opravdu nechci.

Navíc mám i pár dalších otázek, pokud navštěvuju psychologa/psychiatra, může se to dočíst zaměstnavatel apod.? Je léčba nějak zpoplatněna?

edit: Zapomněl jsem dodat to nejdůležitější :-[

Pokud někdo má zkušenosti s psychology, prosím, ať to sem připíše. Já osobně hledém psychologa z okolí Ostravy
Naposledy upravil user312 dne 27. 8. 2008 21:29, celkově upraveno 1
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod zamis 27. 8. 2008 06:56

tady ti urcite nekdo poradi. je to tady samej socialni psychopat
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy

Odeslat příspěvekod Deli 27. 8. 2008 08:17

přesně tak, jenom se tu pořád řeší, kdo je větší a kdo menší psychopat :))

k dotazu ohledně zaměstanavatele - nemůže, psycholog je taky lékář, tj. musí dodržovat lékařské tajemnství... k placení, hádam, že to je tak, že pokud to neni akutní, tj. to životně nepotřebuješ (myšleno tak aby člověk mohl nějak fungovat), tak si to budeš platit... Pokud člověku někde je*ne, tak to má asi zadarmiko :))
- You’re disturbing my oboe practice.
- You don’t play the oboe.
- I could play the oboe.
8)
Deli

Odeslat příspěvekod S-Tony 27. 8. 2008 10:03

Jak se to konkrétně projevuje? Bojíš se mluvit s cizíma lidma, oslovit někoho jen tak s dotazem na ulici, pociťuješ úzkost když musíš jít něco vyřídit na úřad, bojíš se více chlapů nebo ženských, máš strach telefonovat, máš deprese?
Nejdřív se jen stydíš, pak se lidí jen bojíš, další fáze je ta že je ti lezou na nervy a poslední fáze je že je nenávidíš.
Takže je otázka jestli to máš komplet, nebo jen něco.
Já jsem se naštěstí je styděl, vyřešila to ženská. Teď už mi nedělá problém oslovit kohokoli a kdekoli, ale stejně mi lidi pořád lezou na nervy :-)

Jsi zamilovaný, máš babu? Jestli ne, tak podle mně je hezký štastný vztah s někým základní kámen léčby. Sám na to člověk prostě nestačí. Chce to si jednoho dne říct, už mně to pěkně sere, sebrat odvahu a začít se jen tak bavit s lidmi. Zajít do baru a navazovat kontakty s cizími lidmi. Pro začátek není špatné se trochu posílit alkoholem na kuráž. Výborné je třeba si dát tak třicet rande přes internet. To člověk nemusí vlastně nikoho oslovit a i tak s ním někdo cizí přijde na schůzku. Pak je to snadnější.
Ono se všechno dneska řeší prášky, ale to bych nechtěl.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod zamis 27. 8. 2008 10:28

ja se zase bojim psu, houstnouci tmy a holandanu.
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy

Odeslat příspěvekod cumel30 27. 8. 2008 12:50

Ja som tiež neurotik,ale prášky odmietam brať.Prášky nežrať,škodia pečienke viac ako chlast a ešte k tomu majú aj vedľajšie účinky.Aj ja som si tiež myslel,že sa len hanbím,ale rokmi ma to prešlo a už som v pohode,síce sa občas ešte hanbím,hlavne pred ženskými,ale za päť minút je po strachu a už mi sedí na kolenách a o hodinku na..........Najlepšie je nechodiť ani ku psychiatrovi,niekedy aj on môže byť viac postihnutý ako ty.A čo sa týka zamestnávateľa,tak doktor to nesmie vyzradiť nikomu,mala by tam byť zachovaná mlčanlivosť.Skús chodiť viac medzi ľudí,hlavne nezabudni na hospody,tam sa určite vykecáš a zabudneš na problémy a možno pri vedľajšom stole bude sedieť doktorko psycho,tam si to môžte rovno vydiskutovať.
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod aquarkko 27. 8. 2008 15:19

o poplatcích nevím, ale taky by mě to zajímalo. pokud si ale myslíš, že to půjde bez prášků, tak podle mě nepůjde
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod Deleted user 27. 8. 2008 18:48

Tohle je nemoc? :shock: Tak to abych na to taky začal brát nějaký pilule... :hm

Odeslat příspěvekod mbing 27. 8. 2008 19:20

Asi jsem našel diagnózu. :hm
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 20:32

Majkl vP., mbing: Mezi stydlivostí a soc. fóbií je rozdíl. Stydlivý člověk se časem na stresor (např. mluvení před třídou) adaptuje, ovšem člověk se sociální fóbií hledá výmluvy aby se mu vyhnul. A i v případě, že už se dostane do situace, kdy před třídou musí mluvit, nezvykne si na to, ale naopak, bude si říkat jak koktal, jak se na něj všichni dívali atd. A už při cestě do školy bude myslet na to, jak to zase zvoře. Nenapsali jste žádný příklad vašich a problému a já navíc nejsem žádný psycholog (přestože se o psychologii zajímám). Nevím, jestli jste si četli ten web v prvním postu, ale stydlivost je přirozená lidská vlastnost, kdežto u sociální fóbie může v extrémních případech dojít i k naprosté izolaci od okolí.

S-Tony: Podle výpovědí "postižených" co jsem četl na netu jsem na tom ještě relatitně dobře. Asi to pro "člověka z venku" bude znít divně, ale mám něco jako detektor na lidi. Přestože nejsem člověk, který by se řídil předsudky, s některýma lidma se můžu bez problému bavit a s některýma se cítím nepříjemně i v jedné místnosti (to je ale ovšem trošku nadnesené). A není to o tom, že bych si s nimi neměl co říct, nebo naopak. Asi úplně nejhorší je to při mluvení před třídou, na úřadech, nebo v ordinacích. Na druhou stranu když jdu rušnou ulicí, která je plná lidí cítím se ok.

Babu mám :) už přes dva roky, vztah máme určitě plnohodnotný, nemám problém s ní dělat cokoli, mluvit o čem chci. Snaží se mi pomáhat, bohužel, na to sama nestačí. Navíc, teď když se blíži škola, tak už se užírám jak to bude vypadat ve škole, a to je ta chyba. Jsem poměrně velký flegmatik, nemám problém hodit za hlavu i vážné problémy, ale na tohle tak nějak nestačím :(

Kámoše taky mám a pokud jsem s těma, se kterýma se cítím dobře, tak jsem fakt ok, vtipkujem, nemám problém před nima mluvit atd. Ale když jdem někam pařit, tak se většinou cítím nesvůj, sice stačí pár pivek a je to ok, jenže, tohle není řešení.

Za psychologem bych chtěl jít, jenže podle toho co jsem četl, existují i tací, kteří raději předepíšou antidepresiva ať mají klid. Určitě záleží, jak je fóbie u daného člověka rozvinutá, ale na druhou stranu, i psycholog je jen člověk a když např. nemá náladu, raději předepíše přášky a to já pravě nechci.
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lukino 27. 8. 2008 21:02

nekdo tady rikal, ze pochybuje, ze to lze lecit bez prasku, tak ja rikam - lze a to velmi dobre :-) Teda pokud nemas uz nejakou silnou formu. Obvykle se tohle leci terapii u psychiatra/psychologa a pokud mas smluvni pojistovnu, neplatis nic, ani 30,-
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Andrew_R 27. 8. 2008 21:15

user312: Když to tak čtu, tak mám pocit, že sama skutečnost, že nechceš jít k psychologovi, je projevem té sociální fobie. Napsal jsi: "tak už se užírám jak to bude vypadat ve škole." Stejně tak se užíráš tím psychologem. Nechceš brát antidepresiva? Tak mu to řekni hned na začátku sezení. A když ti je předepíše, tak je spláchni do záchodu.
A ještě jedna věc, jaký je rozdíl mezi touto fobií a anxietou, neboli chorobnou úzkostí?
To say 'I love you' one must know first how to say the 'I.'
Andrew_R
Nadšenec

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 21:27

Lukino: mluvíš s osobní zkušenosti? Docela jsi mně potěšil, asi nedokážu objektivně posoudit jak vážně na tom jsem, ale věřím, že prášky nepotřebuju :) Zapomněl jsem do 1. postu napsal, že hledám kvalitního psychologa z okolí Ostravy. Pokud o někom takovém víš, klidně se ozvi. ;)

Andrew_R: Nevím, kde sis přečetl, že nechci ji k psychologovi, naopak jsem zde několikrát napsal, že ho hledám. Jen jsem dodal, že hledám kvalitního, tj. ne takového které veškeré problémy řeší pomocí antidepresiv. A splachovat prášky do záchodu? Jaký smysl by pak měla ta léčba?

Sociální fóbie patří do úzkostných poruch. Do úzkostných poruch patří spousta dalších nemocí, např. strach z nákazy, (chorobný) strach ze smrti apod.
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lukino 27. 8. 2008 21:37

user312: Z Ostravy bohuzel nejsem, takze v tomhle ti neporadim, ale jinak ano, mluvim z osobni zkusenosti, taky jsem to resil... psycholog/iatr te vede smerem, ve kterem si sam uvedomis, ze svou mysl muzes v techto problematickych situacich zacit vyuzivat vice efektivneji a misto "neuzitecneho" mysleni typu "koukaji na me, co si asi o me mysli, cervenam se, atd" ji vyuzivat uplne jinak, vice efektivne. Je jasne, ze uspech to ma v pripade, kdyz sam chces tu zmenu ucinit, ale jakmile chces, jde to docela rychle, sam jsem byl prekvapen. Jestli se chces ptat na neco konkretniho, SZ :)
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Andrew_R 27. 8. 2008 21:43

user312: To mi tak nějak vyplynulo z tvého příspěvku. Jak dlouho uvažuješ o tom psychologovi?
Andrew_R
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mareq0 27. 8. 2008 22:37

Nevím jestli trpím zrovna tady tím, ale vyhýbám se společnosti. Ne že bych se lidí vyloženě bál, ale spíš je nemám rád (misantropie?). Pořád ty otravné pohledy, otázky, slova a věty bez významu (Dobrý den - Jak se máte? - Dobře, jak Vy - Ujde to - Tak zase na shledanou zítra - Nashle). Pak taky potkávám spoustu lidí, se kterými si nemám co říct, ale oni mají snahu pořád něco řešit (Už sis našel ženskou? - Ne - Nechceš si zadat nějaký inzerát, já tak našla *jméno šťastlivce*? - Teď ne - A to ti TO (velký důraz na slovo TO) vůbec nechybí? - Ani ne - Jsi divný. - Já už musím jít. :D ). Takových případů a příkladů jsou desítky...
Nějak lidi nemusím, nepotřebuju je a oni mě taky ne. Je s nima hrozná otrava a já jsem pro ně divný ;-) Bohužel se kontaktu s těmito tvory nemůžu vyhnout, což mě štve. Občas mám takové stavy nebo jak to nazvat, že v noci nechci usnout (i když jsem třeba unavený), abych si prodloužil svůj klid a "oddálil" tu nudnou část každého dne, a pak se stejně ráno probudím a je tu zase ten úžasný pocit, co mě dnes zas "milého" potká. Ale za těch pár minut nebo hodin včerejší noci to stejně stojí.
Uvažuju o kariéře poustevníka - to by bylo něco pro mě. No co, hlavně zdraví.

Jo ještě na mě pasuje syndrom vyhoření, nevím jestli to tu mám vůbec psát. Radši ne, zájemci můžou zkusit SZ. Teď se tomu směju, protože mi nic jiného nezbývá, i když je to (byla) fakt vážná věc. Co taky teď s tím už dělat... :hm

Ještě mám pár zajímavých úchylek, ale tady SZ ani nezkoušejte :nenapadne

EDIT: A k otázce. K psychologovi bych být tebou nechodil, to bývají hrozní magoři. Fakt asi nemám rád lidi :hm Dá se to léčit? Zkus eliminovat návštěvy "společnosti" na nejmenší nutné zlo (škola/práce)...
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod aquarkko 27. 8. 2008 23:46

jo, misantropie to může být, ani se ti nedivím, lidi jsou někdy fakt otravný, někdy se cítím stejně...něco o burn-outu bych se ale ráda dozvěděla, rozepiš se :wink:
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod mareq0 28. 8. 2008 01:24

aquarkko: to by byl hrozně dlouhý román se špatným koncem, to by tě nebavilo a mohlo by tě to ještě nakazit ;-) Ve skutečnosti jsem to začal psát, ale je to příliš čerstvé a nedělá mi to dobře se v tom znova hrabat.
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod S-Tony 28. 8. 2008 09:57

mareq0: K těm prvním dvěma předchozím odstavcům.
Tohle všechno znám a je to důsledek především toho, že je dneska všude lidí jak srač*k. Lidi potkáváš a oni tě otravují i když na ně nemáš náladu. Kecy tak 80% lidí mi lezou na nervy. Nesmyslné tlachání o ho*nu. Je to nevyhnutelné a někdy to pěkně leze na nervy. Já jsem člověk, který když nemá co sdělit tak nic neříká.
Podívej se, podle mně nemá smysl se lidem vnucovat za každou cenu. Já to mám stejně a nakonec jsem se na to vykašlal. V životě jde jen o pár věcí. Aby tě měl někdo rád, mít dobré kamarády, vědět co s volným časem, umět se uživit a vycházet s rodinou.
Zdá se mi, že ti chybí jen to umět se uživit když studuješ.
Vím jedno, budeš mít obrovský problém najít si normální práci. Proto moje rada do začátku zní. Najít si něco čím se uživíš sám na živnosťák. Vybrat si nějaký směr a tím se ubírat. Garantuji ti, že tě žádná firma nevezme :-) Jestli si plánuješ, že budeš manager, makléř, úředník v bance a podobně, tak na to rychle zapomeň.
Prací, které jen možné dělat sám za sebe je dostatek.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod cumel30 28. 8. 2008 11:26

Ja napríklad trpím chorobou zvanou anxieta,Začalo mi to v sedemnástich. Keď som zaspával, budil som sa s tým, že sa mi nedá dýchať. Pravidelne som sa dusil,až som sa začal báť zaspať, lebo som myslel, že v spánku prestanem dýchať. Potom sa to prenieslo aj do školy, nemohla som počas hodiny dýchať, potili sa mi ruky, chodidlá, búšilo mi veľmi srdce. Veľmi som sa bál,že zomieram, že sa prestanem ovládať, bola som v strašnej úzkosti. Nemohol som sa na nič sústrediť – len na to, aby som sa udržal nažive, aby mi bilo srdce, aby som sa aspoň trochu nadýchol. Čoskoro sa mi to začalo stávať už aj na ulici, a potom úplne všade. Nevedel som, čo sa mi to deje, vyzeralo to na nejakú strašnú smrteľnú chorobu. Pridružili sa bolesti od žalúdka, nevoľnosť, cítila som všade všemožné tlaky a opäť to intenzívne dusenie a potenie. Nedalo sa mi nič robiť, bol som z toho hotový.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Andrew_R 28. 8. 2008 21:01

cumel30: Že píšeš chvíli v ženském rodě a potom zase chvíli v mužském, je taky projev té choroby?
Andrew_R
Nadšenec

Odeslat příspěvekod cumel30 29. 8. 2008 01:12

Andrew_R píše:cumel30: Že píšeš chvíli v ženském rodě a potom zase chvíli v mužském, je taky projev té choroby?

Vidíš už to prechádza to transexuality,veď som písal že som chorý,ale nevedel som že už to je v poslednom štádiu,šajze čo mám robiť poraď:?: :?: :?: :?: :?: :hm :hm :hm
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod snowboarder 29. 8. 2008 09:52

ti poradím co dělat, necitovat poslední příspěvek, na který reaguješ, a nepsat deset stejných smajlíků za sebou
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
SuperDatel 2009

Odeslat příspěvekod mareq0 29. 8. 2008 15:11

S-Tony: Zas tak zlé to není (i když dost často jo :D ). Že bych se neuživil se nebojím, zatím se mi to docela daří. Spíš jako živnostník bych neměl šanci :-D Student už taky naštěstí nejsem.

Spíš než v práci mi lidi vadí v osobním životě :hm
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod MgX 29. 8. 2008 18:49

user312

několik věcí. Myslím, že by sis sám neměl ,,stanovovat diagnozu", protože si tak svůj problém, můžeš určitým způsobem ,,zafixovat". Z druhé strany, když Tě uklidní, že budeš vědět, ,,co to asi je", tak OK, ale neber se tak moc vážně. Jak píšeš, nejsi psycholog/psychiatr.

Další můj postřeh k Tebou napsanému textu je to, že zásadně odmítat - již předem - léčbu prášky, je chybné. Samozřejmě je důležité o tomto postoji říct psychologovi/psychiatrovi. Prostě se lidsky domluvit, vysvětlit do jaké míry jsou obtíže zatěžující, zničující, omezující Tě v běžném životě. Pak bude mít odborník snazší úkol zvolit správný přístup, směr kterým se - zřejmě společně - vydáte.

Výběr psychologa, nebo psychiatra je IMHO velmi individuální záležitost. Nelze říct, že Ti může ,,někdo" doporučit toho správného. Do hry v rozhovorech vstupuje mnoho faktorů a co jednomu vyhovuje, jiný odmítá. Dovolím si tvrdit, že pro Tebe je v prvé fázi nejdůležitější vybrat si, zda se budeš svěřovat ženě, či muži - to je pro Tebe momentální ,,alfa a omega".
No a následně přijde to, co asi dělá lidem největší problém. Jít za psychologem, či psychiatrem. Udělat tento, pro mnohé, jednoduše vypadající krok. Nebudeme si namlouvat, že lidé v dnešní době pořád berou tento obor jako něco ,,mimo". Přitom je to nesmysl. K lékaři jde člověk když má nemocné tělo, k psychiatrovi, či psychologovi, když zlobí duše - obojí je normální a z určitého pohledu na stejné úrovni. Takže - důležité je vykašlat se na případné předsudky.
Když nebude psycholog vyhovovat, změn ho, hledej dalšího.

Z Tebou napsaného bych si dovolil (upozorňuji, že jako naprostý laik, bez příslušných znalostí a zkušeností) doporučit návštěvu psychologa. Psychiatra bych volil až následně, pakliže psycholog nazná, že je vhodné jej navštívit. Myslím, že i psycholog může napsat určité ,,úlevové prostředky". Ve chvíli, kdy začne jasně argumentovat pro léčiva a ať je chceš, či nechceš ,,požírat" - navštívil bych psychiatra. Víc hlav, víc ví - Ty budeš mít navíc daleko rozsáhlejší informace. Psychiatr, jestli se nepletu, napíše veškeré dostupné léky, které připadají v úvahu, pro případnou léčbu. Psycholog je spíše pro ,,vylití duše" a nasměrování se a samozřejmě i k případnému ,,rozklíčování" problému. Jeho pojmenování, rozuzlení a zbavení, popř. i k jistému ,,tréninku", co dělat ,,když".

Vzhledem k tomu, co jsi zatím napsal a uvedl, si dovolím tvrdit, že na tom nejsi nijak kriticky. To koneckonců víš i Ty. Vypadá to, jako jakási forma nepřekonatelného studu, který je fixován, kdesi uvnitř a není možné jej, z jistých důvodů, překročit. Možná jsi na hranici se ,,sociální fóbií" - ono je jedno jak to nazveme. Důležitější je vědět, co, kde a jak to působí, kde nikoliv, co umím a můžu pro sebe udělat sám a co budu žádat po odborníkovi. Velmi zásadní je i to, jak moc jsem schopen v této chvíli s oním problémem bojovat sám ,,samotinký". Prostě jak moc jsi z toho teď vystresován. Tam se ,,láme chleba", tam se bude rozhodovat, zda je lepší nasadit léky, či nikoliv (IMHO).
Když si vezmu to, co jsi napsal - myslím, že bude stačit klasický přístup, tak jak jej požaduješ. Možná s nějakým občasným ,,léčivem", pro případ totální nutnosti.
BTW: k lékům, myslím, že to vždy nemusí být preparáty, které jsou prezentovány televizí v různých filmech z psychiatrického prostředí, kde jsou tyto považovány za jakési ,,vymývače mozků".

Možná Tvůj ,,superstud" a jeho nepřekonatelnost plyne, jako mnoho jiných věcí u každého z nás, z dětství, puberty apod. Nějaký stresující zážitek, zásadnější leknutí, či jen posměšky spolužáků kvůli tomu, či onomu. Na vině může být i šikana apod.

Člověk se mění, vyvíjí se. Ten, který byl v dětství zakřiknutý, v pubertě silně stydlivý a ještě v 18ti dost ,,zaražený" najednou projde situací/situacemi, které jej, aniž by chtěl ,,hodí" jinam. Najednou mu nebude dělat problém mluvit před davem, nebude se stydět optat se neznámého člověka na cestu, nebude mu vadit přednášet svůj příspěvek před spolužáky ve škole, či školit spolupracovníky v zaměstnání.

Život je o ,,křižovatkách", nákladech a jízdě. Ty potřebuješ zaparkovat, vyložit brambory, naložit pomeranče a odbočit správným směrem, který vidíš na GPS ;-)

Můj příspěvek, jako mnoho jiných nese jasné znaky toho, že jeho přečtení zabere mnoho času - tudíž se omlouvám, já to jinak neumím.
Znovu, samozřejmě, a to velmi důrazně upozorňuji, že výše uvedené informace nejsou od odborníka - jedná se pouze o mé osobní laické názory, informace, postřehy.

Ty neváhej a hlavně už najdi ,,někoho". Déle odkládat, může znamenat hůře se cítit, zbytečně se stresovat.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Lukino 29. 8. 2008 21:09

MgX: Hezky napsane :)
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mareq0 29. 8. 2008 21:23

Zas tak dobré to není :potichu ;-)

Někdy místo léků (čti oblbováků) postačí sklenička tvrdého alkoholu :D Taky není špatné na trému si pořádně dát do těla (sport)...
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod satou 29. 8. 2008 21:27

ze všeho se hned dělá diagnóza...

a na všechno jsou hned léky...

sociální fobie... podle mě by se měla léčit fakt především terapií, KBT třeba.

když je k tomu ale deprese... jdete vážně radši k lékaři.
ale dobrého aby jeden pohledal!

hmm :hm
satou
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 29. 8. 2008 21:42

Ano, někteří herci, zpěváci, tanečníci .... si před vystoupením dají trochu ,,něčeho ostřejšího". Jenže ... popíjet alkohol, třebas před přijímacím pohovorem do práce, asi není zrovna ideální.
Navíc je třeba vědět (když volím alkohol), kdy, kolik a co.

Pokud jsou ale moje trable skoro každodenní záležitostí, a ne hrůzou dvakrát do roka, ten alkohol nebude ,,vono" ;-) Ono se pak může lehce stát, že ze ,,štamprdle" se stane sklenka, láhev ... a na konci je jasně pojmenovaná diagnoza - alkoholik.

Volil bych návštěvu odborníka (či více odborníků), pak bych si udělal obrázek a zvolil toho se kterým ,,půjdu dál".

BTW: nejsem zastáncem jakýchkoliv léků na cokoliv, ale bohužel to bez nich někdy nejde. Jak jsem uvedl, myslím, že tazatel by to bez nich zvládnout mohl/měl. A když už by nějaký potřeboval, stačilo by ,,cosi" pro krizové chvilky.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod satou 29. 8. 2008 21:47

jedině souhlasím!
satou
Čtenář

Odeslat příspěvekod mareq0 29. 8. 2008 21:52

Ale no tak, hned to skončí u alkoholika. To taky můžu napsat, že pokud bude brát léky, tak na nich bude pak závislý nebo si přinejmenším doj*be játra nebo ledviny nebo kdo ví co ještě...
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod MgX 29. 8. 2008 22:13

mareq0 Ty máš evidentně nedostatek ,,komunikačního toku" ;-)

I alkohol kazí játra a není OK pro ledviny :-))

Jinak jsem nepsal, že to hned skončí u alkoholika ;-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod cumel30 29. 8. 2008 23:25

snowboarder píše:ti poradím co dělat, necitovat poslední příspěvek, na který reaguješ, a nepsat deset stejných smajlíků za sebou

Vyhul si ústami ak dosiahneš a semeno zakonzervuj do vákua kua. :-P :kuk:
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Malignus 17. 9. 2008 22:11

Stvete me! Socialni fobie?! Co je tohle za nesmysl?! To je blbost! To si nekdo vymyslel, aby delal blazny a chcipaky z lidi, kteri nejsou, stejne jako ja, nadseni touhle zlou pokryteckou spolecnosti, ktera se vam snazi namluvit, ze pokud nejste spolecensti a necictite se dobre mezi spoustou lidi plkajicich prazdny kecy, tak jste nenormalni.

Uprimne receno, nemam rad, kdyz musim sedet v hospode s partou blbecku, ktery se navzajem vytahujou, jaky jsou borci a predhanej se a vytahujou, kolik uz ojeli holek.

Uprimne receno, znam spoustu lidi, kteri v konfliktech nedokazou argumentovat nicim jinym, nez ze meli vickrat sex nez ja. Takovy lidi me desne stvou a mam chut jim dat pres drzku, protoze jejich inteligence a argumentace jsou na urovni pohlavnich organu. Anebo jina argumentace, ze nejsou narozdil ode mne abnormalne normalni, coz je nenormalni. Abnormalne normalni?! Co je to za nesmysl?! To je blbost. No a co?! Tak nejsem nicim vyjimecny! Neumim se koukat kazdym okem nekam jinam ani strihat usima, ale to ze mne nedela hydiota!

Nejradsi bych jim vsem dal pres drzku, aby se konecne zacali chovat a vypadat jako ("normalni") lidi, protoze me vsichni desne stvou a uprimne receno, nechapu, ze sem to jeste neudelal!

Vite, vedci tvrdi, ze kdyby do Zeme triskl obri asteroid, tak by vyhynula lidska rasa. Ale cim vic znam lidi a potkavam je na ulicich a v metru apod., tak si kladu otazku: Byla by to skutecne takova ztrata?!

Zkratka: Socialni fobie ani nic jinyho ci podobnyho neexistuje!
Malignus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jezek 18. 9. 2008 08:42

Já měl za to,že sociální fobie je nesnášenlivost většího množství lidí kolem sebe.Třeba vánoční trhy,ty nemám rád a s kamarádem jsme tomu tak říkali.
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Přeborník

Odeslat příspěvekod Lukino 18. 9. 2008 11:40

Malignus: Takovyhle zvratky jsem uz dlouho necetl, muzu ti rict, ze socialni fobie je krajne neprijemna vec a tak na tyden bych ti pral to zazit, abys tady potom nemusel plkat takovy kecy. Nejradsi mam lidi tveho druhu, kteri vsude byli dvakrat, vsechno vi a umi nasobit nulou... Pripominas mi svym prispevkem dve veci:

1)
lepsi chytre mlcet, nez blbe zvanit

2)
jak rika Forrest Gump: pro hlupaka kazdy hloupy

Priste zkus pouzit mozek, nez zacnes psat takove hovadiny. Napoprve to mozna nevyjde, ale trpelivost, jednou se to podari.
Naposledy upravil Lukino dne 18. 9. 2008 11:44, celkově upraveno 3
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukino 18. 9. 2008 11:41

jezek: Nene, nesnasenlivost ne, je to neprekonatelny strach z jinak beznych socialnich situaci.
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malignus 18. 9. 2008 12:33

Lukino: Copak? Jine nazory ti nevoni? Podle me se z toho dela moc velkej velbloud. Chce to jen silnou vuli a prekonat strach, pak to vsechno pujde.

JInak:

Nejsem clovek, kterej o sobe tvrdi, ze vsude byl, vsechno umi, vsechno zna. To vubec ne. A takovyhle lidi nemam vubec rad. Rozhodne nejsem jeden z nich a nikde sem nenapsal nic v tom smyslu, ze bych jeden z nich byl. Pripada mi, ze si muj prispevek spatne vykladas a mluvis o necem jinym.

Je mi jedno, co ti me prispevky pripominaji. Nicmene sem ziskal pocit, ze bud neumis pouzit tlacitko "Upravit", nebo se snazis si nahonit prispevky. Mozek pouzivam, blbe nezvanim a hovadiny nepisu. Ale mozna si timhle utokem na me snazis jen neco dokazat...? Co ja vim?

Jezek: To, ze nemas rad vanocni trhy jeste neznamena, ze mas socialni fobii. To je spatny vyklad a obavam se, ze i rozsirenej. Mrzi me a stve zaroven, ze clovek si o sobe mysli, ze ma socialni fobii a musi nutne navstivit nejakyho psychologa jenom proto, ze nema rad vanocni trhy. Pripada mi to jako nejaka moda, ktera prerostla uz v neco vic: Vecne posuzovat co je normalni a co ne, a vecne hledat naznaky nenormalnosti...
Malignus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukino 18. 9. 2008 15:03

Malignus: Ne, naopak, jine nazory beru jako podnet k diskusi, ale nesmi to byt uplne ptakoviny, jako jsi psal ty, priklad:

To si nekdo vymyslel, aby delal blazny a chcipaky z lidi, kteri nejsou, stejne jako ja, nadseni touhle zlou pokryteckou spolecnosti, ktera se vam snazi namluvit, ze pokud nejste spolecensti a necictite se dobre mezi spoustou lidi plkajicich prazdny kecy, tak jste nenormalni.

a v ostrem kontrastu s predeslou citaci jsi napsal:

To, ze nemas rad vanocni trhy jeste neznamena, ze mas socialni fobii. To je spatny vyklad a obavam se, ze i rozsirenej.

Citace1 - toto zadna socialni fobie neni, a "nebyt nadsen zlou a pokryteckou spol." neni ani zadny symptom soc. fob., toto me nastvalo nejvice, ostre protestujes proti necemu, o cem vubec nic nevis
Citace2 - tady jsi poprel to, co jsi napsal v prvni citaci

Pises, ze sam se neradis mezi lidi, kteri vsude byli, vsechno znaji, atd... Kdyz se tedy mezi ne neradis, tak si nejprve precti o cem je problem, na ktery reagujes.

Mrzi me a stve zaroven, ze clovek si o sobe mysli, ze ma socialni fobii a musi nutne navstivit nejakyho psychologa jenom proto, ze nema rad vanocni trhy.

Clovek, ktery dela toto, samozrejme zadnou socialni fobii netrpi, protoze to zadna socialni fobie neni a uprimne receno, normalni clovek, ktery nema rad vanocni trhy, na ne proste nejde, neznam zadneho, ktery by podobne situace resil s psych. Socialni fobie je napriklad neprekonatelny strach navazovat nove kontakty, nebo neopodstatneny strach jist pred ostatnimi, strach z vedeni konverzace atd, priklady si muzes precist na predchozich strankach, je jich tam dost... "Vtip" je v tom, ze takovy clovek nemusi vlastni silou tento strach sam prekonat a muze se casem octnout v naproste izolaci. A ano, jsou lidi, kteri se s tim poperou sami a sami si to vyresi, ale jsou lidi, kteri k tomu potrebuji doktora.

Ale abych jen nekritizoval:

Podle me se z toho dela moc velkej velbloud. Chce to jen silnou vuli a prekonat strach, pak to vsechno pujde.

Souhlasim, ze nekomu postaci pevna vule a prekonani strachu, koneckoncu jinak to stejne zvladnout nejde, nekdo ale potrebuje nasmerovat a ukazat cestu, tyhle lidi bych rozhodne neodsuzoval. Vim, ze typicky extrovert a clovek kterej nema problem tohle moc nechape, protoze si neumi predstavit, ze by s tim sam mel problem, ale pro introverta to predstavuje problem zcela jinych dimenzi...

Zaverem: Vez, ze honit si prispevky je to posledni, proc sem chodim (za upravu prispevku se samozrejme nic nepricita :wink:), to je jedna vec... A druha vec - Duvod, proc je ve finale u meho predchoziho prispevku 3x pouzito tlacitko upravit je ten, ze tu mam dnes opravdu tragicky fungujici internet, proto se z jedne upravy staly tri :)
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malignus 18. 9. 2008 19:24

Lukino: Citace jedna a dva se navzajem nevylucuji. Cetl sem vsechny prispevky a to vcetne odkazu, a kdyby to vsechno byla pravda, tak by melo socialni fobii 75% lidi na celym svete.

Ale user13 si myslel, ze se jen stydi, ale nic s tou stydlivosti nedelal (aspon to nepise). A pak jednou (snad) nahodou narazil na stranky o socialni fobii, ktery kdosi vytvoril, a rozjuchane, ze si konecne stanovil diagnozu, sem hodil prispevek.

Podle me se jen urciti lide stydi. Problemem je, ze nemaji nikoho, kdo by je popostrkoval a rikal jim jak jsou dobri, aby to prekonali. Cim dyl tu stydlivost maji, tim hur se ji pak zbavuje a nakonec se stane beznou soucasti zivota. Pak uz ani nevis, ceho se vlastne stydis a seznam zacne narustat. Takze socialni fobie je vlastne zastydla stydlivost. Je to jen jiny pojmenovani. Maji strach, ze se pred lidma ztrapni. A proc? Protoze se stydi. Za sebe. Jejich problemem je tedy nizke sebevedomi cili pocit menecennosti, ktere jsou mylne uvadeny jako priznaky.

Typicky extrovert?! Cha, cha...! Moji kamaradi mi rikaji, ze jsem typicky cholerik introvert. :-P Vlastne ani nevim, zda jsem introvert. Jen necitim potrebu s kazdym zaprist hovor.

To mas GPRS nebo U:Fona?
Malignus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukino 18. 9. 2008 21:53

Malignus: Zacnu od konce:)

Tim typickym extrovertem jsem nemylel tebe osobne, neznam te, nemuzu vedet, jaky jsi typ. Spis jsem to myslel tak, ze extrovert (ten, ktery je casto a rad stredem pozornosti, s kazdym poplka, atd...) casto ani nechape, ze muze neco jako soc. fobie byt. Ale to stejne bylo jen na okraj.

S tvym nejdelsim odstavcem /nechce se mi citovat/ v zasade souhlasim, je to v podstate neopodstatneny strach/stud a neefektivni vyuzivani kapacity mozku v takovych chvilich /smeji se mi, pozoruji me, pomlouvaji me.../ No a duvody muzou byt ruzne, ten, ktery jsi napsal je jen jeden z moznych. Ale rozepisovat se mi to ted nechce :)

Abych to zakoncil, s tvym prvnim prispevkem proste stale nesouhlasim, mozna jsi to myslel dobre, ale vyjadril dost spatne, naopak proti poslednimu prispevku nic nemam, podle meho nezaujaty ctenar musi ziskat dojem, ze jsou oba o necem jinem.

Obcas jsem dost impulsivni, takze moje prvni reakce na tebe byla takova, jaka byla, nic osobniho v tom nehledej :)

Ad internet - ani gprs, ani ufon, normalni "domovni" vysokorychlostni net, ale dnes do toho ustavicne stoural nejaky "sikula" :roll:
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malignus 18. 9. 2008 23:20

Tak to bude Wi-Fi. Howgh 8-)
Malignus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukino 19. 9. 2008 07:40

Wi-Fi to neni :)
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod losdodos 18. 9. 2017 12:04

Vždy jsem měla strach z velkého počtu lidí..ale pomohla mi paní Máčalíková a cesta k vnitřní svobodě-

Terapie jsou pro každého a jsou ve velmi příjemném duchu..
Naposledy upravil dockalacek dne 19. 9. 2017 18:54, celkově upraveno 1
Důvod: Odstraněn link v příspěvku - reklama
losdodos
Čtenář

Odeslat příspěvekod suk 18. 9. 2017 13:20

Martin "měla", moc dobre.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor