Obecné studijní testy

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Cristinne 22. 7. 2009 18:19

S-Tony: Jenže když se na VŠ dostane Franta "od řemesla" díky TSP, je to pořád ještě dost na pytel, protože mu z odborných předmětů bude chybět i úplný základ. Na výšce se pak ty základy musí chtě-nechtě probrat znova. Už teď je to do jisté míry nutné jednak kvůli rozdílné úrovni jednotlivých škol stejného typu a rozdílem mezi absolventy gymnázií a SOŠ. Příklad z vlastní zkušenosti: mám za sebou chemickou průmyslovku v Pardubicích, zaměření chemicko-farmaceutická výroba, na školou organizovaném zájezdu jsem potkala studenty pražské chemičárny se stejným oborem a nestačila jsem mrkat (praxe v provozech se u nich nevedla, laborek z odb. předmětů měli polovinu a některé odborné předměty vůbec, dle toho i dovednosti a znalosti byly úměrné) a to máme pěkně prosím stejný typ školy. Ve snaze připravit se líp na maturitu jsem se zapsala na přípravný kurz pořádaný vysokou školou. Kurz byl bohužel koncipován pro gymnazisty a ze 24 h jsem si prakticky dnesla asi dva nové poznatky... Představit si k tomu ještě Frantu z učení mi dost dobře nejde...

Bobroněnko: omyl, znám zástupy "debilů", co se ani nenašprtaj zpaměti. Navíc, pokud někdo nezná ty fakta a informace (našprtaný), je mu prdlajs platný, že by je uměl použít a kombinovat, pač nemá co kombinovat... je to asi jako perfektně znát zásady gramatiky cizího jazyka a neumět slovíčka... Dost pochybuju, že medina se dá zvládnout jen šprtáním... Přemýšlet mi nevadí, přemýšlím ráda, vážně nejsem "básničkový" typ, ale stojím za tím, že určitá fakta a základní souvislosti by uchazeč o studium na VŠ měl znát už při přijetí.

Jersey: v tom případě jsem tedy asi první kdo byl dle tvých měřítek úspěšný a stejně nadává - pravda, na můj obor byl nutný percentil něco kolem 47 - 8, ale ten jsem daleko přesáhla. ...
Jinak jsem si porovnala TSP z letoška, loňska a předloňska a stejně jsem našla dost pdobností...

Přijímání výhradně na základě TSP/OSP se mi nelíbí. Varianta jaká je např. u některých oborů PřF MU, tedy kombinace TSP a oborového testu, už mi tolik proti srsti není.
Ona nebo já - já nebo ona - já nebo já - ona nebo ona... Kdo vlastně?
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod Jack111 22. 7. 2009 20:08

Bobroněnko: Nechtěl jsem útočit. Jen se mi nelíbí, když někdo odsuzuje jeden ze způsobů dosáhnutí výsledku. Když člověk nestačí, vylejou ho. A jakým způsobem na to půjde, je snad každého věc.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 22. 7. 2009 21:58

Cristinne, pokud se někdo nedokáže ani našprtat, tak to už se snad nebavíme o vejšce...on je problém v tom, že když znáš gramatiku a znáš jen základní slovíčka, domluvíš se. prostě to popíšeš jinak. pokud znáš slovíčka a ne gramatiku, nebude ti rozumět nikdo. samozřejmě se nebavím o totální ignoraci dat, bez toho se studovat nedá. Letos sem slyšel prváky, co šli na zkoušku z anorganiky, jak se baví o výrobě HCl. Jediný, co zplodili, byla reakce NaCl + H2O, cili kuchynska sul do vody. A uz nikomu nedoslo, ze kdyz si osoli polivku, HCl jim asi nevznikne. Todle je ten typ, o kerym se bavim.
Jack111: jo, způsob dosáhnutí výsledku. Beru, pokud ten výsledek nikoho neovlivní, ať si kdo studuje, jak chce. Ale představa, že něco takového bude někdy léčit mý děti, tak to potěš koště.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 23. 7. 2009 07:56

Cristinne: Já nevidím důvod, proč by chytrý Franta "od řemesla" nemohl studovat medicínu nebo práva, když na to má. Nějaké odborné znalosti mu budou stejně na dvě věci, když je potom bude na té výšce probírat znova. Pravda je, že kdyby přišel z gymplu, tak možná bude mít nějaký lehký náskok, ale to by pro vysoce inteligentního Frantu neměl být až takový problém. Znám lidi, kteří studovali průmyslovku a potom šli na výšku na ekonomický obor, o kterém neměli ani tucha, ale v klidu se mohli svými výsledky rovnat lidem, co přišli z obchodky.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Jack111 23. 7. 2009 09:03

Marty89: A sem tam z obchodky na techniku. Hodně lidí zcela změní svůj obor už za svých studií. Trochu vzácnější jsou pak lidé, co mají jiného bakaláře než magistra.

Bobroněnko: To je kus od kusu. Pravidla silničního provozu se plno lidí taky učí jen na testy (zvlášť dříve) a přesto si v klidu sedneš do autobusu.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 23. 7. 2009 13:48

Ano, jenže mi nic jiného nezbývá, to je úplně stejná situace. K doktorovi taky nakonec půjdeš, žejo, protože občas prostě musíš. Jenže u toho řidiče autobusu je navíc ten faktor, že on sám se pravděpodobně taky nebude chtít zabít, takže pojede dle svého vědomí a svědomí, doktorovi to může být celkem u zadečku, pokud neudělá hodně očividnou chybu.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Cristinne 24. 7. 2009 12:56

Bobroněnko: znám doktory, kteří jsou velmi talentovaní a stejně svou profesi docela odbývají... ale to je jiná věc...
Marty: samozřejmě, že se to stává, ale znalost těch základních fakt je nutná a konkrétně třeba u chemie/ biologie těmi fakty asi ani prudce inteligentní Franta od řemesla nebude vybaven... A šlo ji právě o to, že se to pak od základů musí probírat znova - učit se na vysoké triviální chemické výpočty, tvoření názvosloví, vyčíslení složitějších rovnic a základní principy je docela smutné... chápu, že na cvikách se tam musí začínat od základů, ale teoretická stránka by na určitou úroveň měla být zvládnutá...
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 7. 2009 14:38

Vždycky se musí srovnat vědomosti. Na vysoké (alespoň co vím) je ten základ probrán velmi rychle, že člověk, který o tom do teď neměl ani páru, bude potit krev. Jak dlouho trvá na chemické prolítnout ten "základ?"
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Cristinne 24. 7. 2009 14:44

prolítnout nebo pochopit? :-D
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 7. 2009 15:06

To studenti poznají za půl roku :-D
Já měl namysli, kolik hodin se tomu tak věnuje. Jak dlouho tam bude student z chemické střední chodit spát. Jestli semestr, půl, rok.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Cristinne 24. 7. 2009 15:16

záleží na té vysoké, ale vím, že třeba absolventi od nás, co šli od nás na učitelství chemie měli na pohodu minimálně první rok... na chemicko-technologické v Pardubicích v některých předmětech taky tak... záleží samozřejmě s jakou ten student odešel ze střední... ale dost věcí se objevuje i pak v dalších ročnících - už ne třeba v kuse, ale nárazově...
O laborkách, psaní protokolů etc. ani nemluvím :-D
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod S-Tony 25. 7. 2009 17:41

To já přesedlal z kuchaře na Vysokou ekonomickou a tady jsem to dal.
Ale to je asi tím, že čísník i kuchař musí umět počty. Čisník počítá na účténkách a kuchař zase normuje pokrmy. A vůbec ekonomika provozu restaurace taky není sranda. 8-)
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Cristinne 25. 7. 2009 19:55

Od nás z ročníku dost lidí zkombinovalo chemický obor s ekonomickým - jeden náš profesor totiž tvrdil, že chemik bez ekonomického vzdělání je k ničemu (a toto rčení u něj platilo na laborantky stejně jako na inženýry :-D) tedy nás na ekonomice, SVP i technologii docela dřel a neustále kladl záludné dotazy :-D Ale jo, byl to jeden z nejlepších profesorů, co jsem potkala...
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod misa93 11. 2. 2013 21:09

Připravuji se na Scio testy z angličtiny. Prosím o pomoc vyplnění testu z aj. Odpovědi jsou většinou na a,b,c,d. Je to jen A4 z obou stran. Zájemci o pomoc pište na email mischulinka9@seznam.cz,pošlu material
misa93
Čtenář

Odeslat příspěvekod aquarkko 13. 2. 2013 12:45

tak se připravuj a nešmel!
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Předchozí stránka