Obecné studijní testy

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod joohny 26. 5. 2005 23:21

Nedávno jsem psal testy studijních předpokladů neboli takové ty testy, kde nejde ani tak o vědomosti, jako spíš o bystrost, postřeh a hlavně ŠTĚSTÍ! Co si o tom myslíte vy? Podle mě tyto testy zbytečně zavřou dveře mnoha lidem, kteří se dokáží učit, ale nemají paměť na takové úrovni, jako ti technici, kteří se v životě nic mechanicky učit nebudou, ale zase mají štěstí v tom, že jsou vybaveni lepším logickým uvažováním.
joohny

Odeslat příspěvekod S-Tony 26. 5. 2005 23:45

Myslím si, že je to správné. Přijmačky přece mají zjistit jestli je student schopný školu dodělat a né co ví! Na vysokou jdu přece proto, abych se něco dověděl. A né proto že už všechno vím.
Vysoká škola nemá být jen výrobcem šprtů. Že je člověk schopný se něco naučit na zpamět jěště nezanemá že si tutil zaslouží. Člověk by měl především informace umět využít, né jen "vyhrabat" z mozku. A kvůli tomu jsou zde testy studijních předpokladů.
Studijní předpoklady ANO.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ivo M. 26. 5. 2005 23:58

Já také nesouhlasím. I když částečně je to asi dobře, druhá (převažující část) říká, že to není to pravé. Vysoká škola má rozvíjet osobnost studenta a to do všech směrů. Právě na vysoké škole by se měl naučit tomuto obecnému přístupu. Jsem proti TSP.
T-Mobile CZ
Ivo M.
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k-o-l-m-i 27. 5. 2005 06:41

Výsledky mluví za vše: Počet přihlášených na Ostravskou univerzitu v roce 2005: 10 000, splinili minimum: 4000 :-/
Život je plný nejasností...
k-o-l-m-i
Návštěvník

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 15. 6. 2005 08:36

A to je málo nebo moc? Dvě pětiny jsou celkem normální, ne?
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bigdoc 15. 6. 2005 15:33

Samozřejmě je to otázka štěstí! I ten největší blb něco umí a zrovna dostane ty otázky, které zná (nebo má tahák, nebo mu někdo poradí atd.). A i ten nejchytřejší člověk má někde mezeru - a zrovna tohle téma dostane. Nebo má zrovna trému, indispozici, je nemocný.

A dále: o tom, zda se člověk na školu dostane nebo ne, nerozhodují jen výsledky přijímaček, ale poměr přijímaných vs poměr zájemců. A to nemá nic společného s tím, zda je ten člověk schopný nebo ne.

Je to jednoznačně celé špatně: každý člověk by měl mít šanci se dostat na VŠ a zkusit ji studovat (třeba i za peníze). A až během toho pětiletého běhu na dlouhé trati se uvidí, jestli na to má, nemá, jestli je to to, co čekal, jestli to chce nebo nechce dostudovat...
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Cristinne 18. 4. 2009 16:35

TSP, OSP a podobné testy jako způsob přijímání na školy jsou mi proti srsti a to docela dost...
Osobně nemám s většinou úloh v nich problém - jsem schopná je vyřešit, nicméně na některé potřebuji delší dobu. Navíc si vážně nemyslím, že neúspěch v těchto testech nutně musí znamenat, že uchazeč není vhodným "kandidátem" na vysokoškolského studenta...
Systém přijímání podle těchto testů a způsob zpracování testů samotných se mi prostě nelíbí.
Popravdě mě vytáčí a jen skřípu zubama, že je stejně nakonec musím dělat, nota bene na obor, na který chci nejvíc...
Ona nebo já - já nebo ona - já nebo já - ona nebo ona... Kdo vlastně?
Cristinne
Miss nohy 2010

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 20. 4. 2009 10:42

já jsem jednoznacne pro tyhle testy. nesnasim lidi, keri co si neprectou, nevi a nejsou schopni nic vymyslet. radsi beru cloveka, kerej umi jen to, co ho bavi, a chape to, nez nekoho, kdo ma same jednicky a nechape z toho ani prd.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Player. 23. 4. 2009 16:59

Bobronenko: To co hovoris je presny opak TSP. TSP je jeden z dalsich sposobov skol ako nabrat velke mnozstvo studentov a pritom sa tvarit na urovni, pretoze "neberu bez prijmaciek".
Player.
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marty89 23. 4. 2009 17:27

Bobroněnko píše:já jsem jednoznacne pro tyhle testy. nesnasim lidi, keri co si neprectou, nevi a nejsou schopni nic vymyslet. radsi beru cloveka, kerej umi jen to, co ho bavi, a chape to, nez nekoho, kdo ma same jednicky a nechape z toho ani prd.

Naprostý souhlas, samé jedničky nejsou všechno, až teprve u těchto testů se ukáže, kdo dokáže logicky uvažovat a kdo je schopen se něco dokáže jen bezmyšlenkovitě našprtat.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Jack111 23. 4. 2009 18:00

Co v nich je?
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod hobitt 23. 4. 2009 18:55

Je to hlavně zaměřené na logiku a bystrost. Já osobně s těmito testy souhlasím (a to ne proto, že jsou nejlehčí :wink: )
1997 Škoda Octavia 1.9 TDI SLX Ghetto Line
2015 Renault Master 2.3 dCi L3H2
hobitt
Přeborník

Odeslat příspěvekod aquarkko 26. 4. 2009 23:33

hm, je to divný...mě přijali na finštinu na základě tsp, přestože jsem finsky neuměla o moc víc než pozdravy a kolik je hodin...je fakt, že kdyby to bylo na základě jazykových znalostí, přijmou možná dva lidi, ale...nedává to smysl
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod hotspot 21. 6. 2009 16:00

Mně spíš nedává smysl to, co jsi zrovna napsala - proč bys u přijímaček na finštinu musela umět finsky?

Já absolvoval OSP i TSP a z mého pohledu je to vcelku spolehlivý filtr, i když v něm člověk občas najde až příliš mnoho věcí vymykajících se rámci jeho předpokládaného studia. Nejvíce na to nadávají lidé, co jsou zvyklí se všechno našprtat natvrdo. Zní to černobíle, ale přesně takové typy jsem kolem sebe měl - spolužák se připravoval snad měsíc předem a byl si stoprocentně jistý že na to má, potom byl pochopitelně u obměněných otázek v hajzlu...
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník

Odeslat příspěvekod Player. 21. 6. 2009 20:32

Pred tyzdnom som daval prijamcky na Matfyz(BA) a tak si predstavujem prijmacky. Tazke a lahke zaroven. Nestaci vediet vzorce a postupy, ale treba vediet rozmyslat. Idealne pre vyfiltrovanie dementov.
Player.
Nadšenec

Další stránka