Školné/zápisné - co vy na to?

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Cristinne 17. 8. 2011 13:23

Zdravím,
ráda bych věděla, jaký je váš názor na zavedení zápisného/školného na veřejných vysokých školách - a to jak obecně, tak na jeho podobu, která je v současnosti připravována.

Myslíte, že zavedení školného může vést třeba i k zániku některých oborů? Potřebujeme vůbec něco takového? Co by se, podle vás, před uvedením školného "do praxe" mělo hlavně ujasnit? Pokud jste v současnosti studenti VŠ, jak by to ovlivnilo vaše další studium? Pokud už nestudujete, jak byste se na tuto problematiku dívali, kdyby se na VŠ mělo hlásit třeba vaše dítě?...
Ona nebo já - já nebo ona - já nebo já - ona nebo ona... Kdo vlastně?
Cristinne
Miss nohy 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 17. 8. 2011 20:46

Nastupuji do třetího ročníku na SŠ. S možnou platbou školného počítám, pokud bude výuka a pomůcky, literatura apod. na odpovídající úrovni, nemám s tím (pokud by bylo rozumné drahé) problém.
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 19. 8. 2011 12:20

Tohle je hodně těžký téma a napsat něco smysluplnýho v jednom příspěvku není taky jednoduchý.

Na začátek bych napsal, že v podstatě malý stát jako ČR, který veskrze nic nemá (nerostné bohatství, rozsáhlý turistický ruch, velký domácí trh apod.), je vzdělání skoro jediná cesta k tomu, jak může obstát v konkurenci ostatních států. Protože v ceně práce oproti čínskému nebo indickému dělníkovi u pásu prostě nejde konkurovat.

Zavedení školného také automaticky nezvedne kvalitu vzdělání, přecejen v některých oborech je konkurence malá nebo minimální, v současné době chybí i klíčové studentům informace, dle čeho rozhodnout pro daný obor, jak jej připraví na budoucí vzdělání - aby dokázali i sami zhodnotit, že se jim investice do určitého oboru vyplatí.

Školné zhorší přístup ke vzdělání dětem z nižší a nižší střední třídy, i pokud budou fungovat stipendia, přecejen náklady na studium nejsou jenom školné.

A na opačné straně stojí taky podstatné argumenty.

Státy, včetně toho našeho, jsou v situaci, kdy ve veřejném školství (nejenom vysokém) je málo peněz a stejně je rozpočet pořád v deficitu, výhled do budoucnosti je jenom horší. Na kvalitní vzdělání je potřeba hodně peněz, které v rozpočtu nejsou a je třeba hledat peníze i jinde.

Studenti studují obory, kde je známé, že jejich pravděpodobnost uplatnění v reálném životě je minimální a samotná investice do vzdělání v nějakém oboru se nemůže vrátit. Další studenti prostě studují, protože chtějí VŠ titul a nikoliv vzdělání v oboru. Nebo člověk získá VŠ zde a odejde pracovat do zahraničí a z investice těží někdo jiný, když tu dotyčný nezaplatí na daních ani korunu.

Všechno to směřuje k tomu, že obecně bude existovat minimálně možnost VŠ zavést školné, s tím že stát by měl sám mít zájem zachovat bezplatné obory, jinak je budou moci studovat pouze děti bohatých rodičů (kteří je patrně posléze ani nevyužijí) - sotva se takovým oborem uživíte.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Antika 24. 9. 2011 15:10

Mne predevsim prijde sympaticky system skolstvi ve Velke Britanii - kvalitni skoly jsou ty soukrome, za ktere se plati. Zalezi predevsim na skole, na kterou dite/adolescent jde (ty nejkvalitnejsi jsou pochopitelne nejdrazsi, ty mene prestizni jsou levnejsi). Nelze ale rict, ze by si je mohly dovolit jen nejbohatsi rodiny, do techto skol chodi i deti ze strednich strid. Kdezto ty verejne jsou mene kvalitni. Da se rict, ze to je pravy opak naseho skolstvi - vetsina (a mozna si troufnu rict, ze vsechny) soukromych skol stoji za prd.

Osobne je mi ale placeni skolneho sympaticke a rozhodne nejsem proti. Dalsi prisun penez do vzdelavaciho sektoru muze zlepsit kvalitu skol, coz je rozhodne vec, za kterou by se melo platit. Nemluvim o nejakych astronomickych castkach, ale i par tisic korun rozhodne pomuze zlepsit nase skolstvi (pokud si z toho nejaky poslanec nepostavi vilu s golfovym hristem). Verejne skolstvi je tu sice od toho, aby bylo pro vsechny a aby mohli studovat vsichni bez rozdilu, ale pak to tak v tom skolstvi vypada - nedostatek pomucek ve skolach, kvalitnich ucitelu je taky jako safranu. Staci si i vzit vysledky ceskych studentu v mezinarodnich testech znalosti (ci jak se to jmenuje) - nasi studenti dopadli katastrofalne. Co je teda lepsi? Mit bezplatne, ale otresne skolstvi, nebo placene, ale zato kvalitni?
Ano, v soucasne dobe je na tom statni rozpocet hodne spatne a abych se moc nerozepisovala, protoze jsem toho uz hodne napsala a jeste hodne napisu, tak v tom souhlasim s prispevkem nademnou. Ale zase...nekde ty penize musime vzit.
Dale je tu pak i vec, ktera se vetsine lidi nelibi - v soucasne dobe roste pocet studentu na VS, coz s sebou prinese nedostatek vyucenych ci lidi studujicich stredni odborne skoly s maturitou. V dnesni dobe je "in" mit titul, a tak studuji vsichni, klidne i obory, se kterymi z nich nic nebude ci tezko najdou praci z duvodu vysoke konkurence v danem oboru (v soucasne dobe predevsim humantni obory), ci takove, ktere jsou uz pro vysokoskolske studium zbytecne (napr. archivnictvi mi prijde jako obor, kteremu staci pouze vyuka na stredni skole, maximalne bych ho dala pod nejaky vetsi obor). Ve vysledku za nas budou ve vetsine manualnich oboru makat cizinci predevsim ze zemi Vychodniho bloku (coz i ted pracuji, ale bude jich cim dal tim vic). Zavadeni skolneho by urcite omezilo omezilo Na druhou stranu co je lepsi? Mit vysokoskolsky titul a nemit praci nebo byt vyucen a na roztrhani, protoze v jeho oboru neni dostatek kvalifikovanych?
Ono muze to byt sice nespravedlive k rodinam z nizsich kruhu spolecnosti, ale pak uz zalezi na nich, jestli jim jde o budoucnost svych potomku a budou schopni obetovat navstevy heren, nakupy alkoholu ci cigaret nebo treba i spolecne dovolene.
Dalo by se o tom hovorit ci napsat celou stranku, tohle je spis prurez mym nazorem.
Antika
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 29. 2. 2012 20:46

Zda zavést školné či zápisné či cokoliv jiného tzv. na podporu školství, to je zavádějící diskuze. Je to stejně planá diskuze jako je téma poplatků ve zdravotnictví. To se můžeme za chvíli bavit o platbách při vjezdu do měst nebo za opotřebení chodníků. Je nutné řešit podstatu, proč jsou jakékoliv poplatky zaváděny. Vlády brečí, že nejsou peníze a lidé se musí více zapojit do řešení. Položme si zásadní otázku PROČ ty peníze nejsou. Od roku 1992 jsem držitelem živnostenského listu, zbudoval jsem prosperující provozovnu a není pro mne problém otázka dluhů. Nevychloubám se, ale mojí zásadou je a bylo, že když jsem potřeboval více peněz, nikdy jsem neuvažoval kde ušetřit, ale kde získat další zdroje a to je podstata problému. Cesta nebyla v rabovaní kapes či omezování rodiny, cesta byla v hledání nových zakázek. Bohužel naše vláda jde cestou neustálého rabování kapes občanů a tupého škrtání všeho. Nikomu nic nezávidím, ale je asi 50 tis. osob pobírajících nad 120 tis. Kč měsíčně. Proč já musím platit soc. a zdrav. pojištění z každé koruny a oni mají tzv. zastropení ? Proč se mocní bojí majetkových přiznání, proč se zametají korupce, podívejte se zpětně kolik zkrachovalých ministrů a politiků nakupuje majetky za miliony, kde k nim přišli? Proč jsou všude překupníci, stáda poradců a soukromých firem s neprůhlednou majetkovou podstatou. Tam jsou podstaty finančních problémů státního rozpočtu,. No nebudu dále zdržovat, jako ekonom vidím řadu finančních problémů z jiného úhlu.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 19. 10. 2012 08:31

Popravdě su docela proti - vím, kolik stojí vejška už jenom bez školnýho, ještě se zadlužit na já nevím kolik let, protože chceme vzdělání...spíš ne
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 1. 2013 12:16

Osobně bych neměl se školným problém, za předpokladu, že:

1) bude mít rozumnou výše rozumná aby se student nemusel významně zadlužovat
2) bude kompletně příjmem školy
3) budou nastaveny mechanismy, které zabrání, aby školné nebránilo v přístupu ke vzdělání sociálně slabším skupinám
4) budou nastaveny motivační prvky (sleva na školném za prospěch vs. progresivní růst školného za opakování ročníku)

Dále bych si uměl představit, že škola a student (zejména u vyšších ročníků) budou svým způsobem "obchodní partneři". Součástí činnosti každé školy je vědecká práce, často podporovaná z veřejných zdrojů. Oblíbenou činností řady pedagogů je zadávání různých prací, které pokrývají činnosti řešené v projektech výzkumu, vývoje a inovací na konkrétní škole. Jelikož za dosažené výsledky ve výzkumu dostane škola body a ty znamenají peníze, bylo by fér, kdyby se škola se studenty o tyhle peníze podělila například formou slevy za školného.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků