The Man From Earth - Muž, který nezemřel.

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Entis 5. 11. 2009 20:58

Zdravim,

rad bych znal Vas nazor na tento film a jeho ustredni myslenku a to nesmrtelnost cloveka.

Popis filmu:

Pětatřicetiletý vysokoškolský profesor John Oldman (David Lee Smith) končí po deseti letech výuky své působení na nejmenované univerzitě. Jeho kolegové, zahrnující odborníka na archeologii, biologii, antropologii a náboženství v literatuře, pro něj připravili neočekávaný rozlučkový večírek. Během něj se za přispění několika indicií – neznámý obraz od Van Gogha s věnováním, pazourek z období paleolitu, fakt, že John jakoby nestárnul – stočí řeč nečekaným, výše naznačeným směrem. Autority ve svých oborech odmítají rozumem akceptovat, že k nim promlouvá člověk kromaňonský. Johnovo vyprávění o tom, co pár tisíc let zpět zažil, kterou historicky doloženou postavu osobně poznal, berou zpočátku jako hru pro zpestření. Jak přibývá jeho ne zcela zcestných argumentů, smyslem hry přestává být „bavit“. Bude třeba také přemýšlet. Proč? Proč by něco takového s vážnou tváří říkal, kdyby to nebyla pravda? Jedná se o vědecký experiment, skrytou kameru? Co když to nakonec pravda je?

Co by jste delali Vy, kdyby jste se ocitli ve spolecnosti podobneho Johna, ktery by Vam tvrdil prave to, co tvrdila hlavni postava tohoto snimku svym kolegum?
Oznacili by jste jej ihned za blazna nebo by Vas to donutilo, zamyslet se nad tim?
Samotny snimek mne ohromil a po celou dobu trvani filmu jsem se od nej byt na okamzik neodtrhnul a peclive sledoval veskere argumenty obou stran. Pro mne velice zajimavy konverzacni film, ktery neoslni zadnou nakladnou sci-fi scenou, ovsem myslenka stoji za popremysleni.

Doporucuju shlednout.
Takze rad uvitam vase nazory.

Diky ;)
Entis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grammator 5. 11. 2009 21:10

vymlátil bych z něj jak to sakra udělal...

mrknu na to ;) díky za tip...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Entis 5. 11. 2009 21:36

Heh :D kazdy nazor ocenuju :D urcite shlednout :) zajimavej snimek. A konec-koncu neni zac :)
Entis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S-Tony 5. 11. 2009 22:47

Film je zajímavý. Jsem rád, že jsem to viděl. Ale jinak podle mně není o čem diskutovat.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Entis 6. 11. 2009 08:37

Dobre rano :)

Dekuju S-Tony za kritiku :) kazdopadne si myslim, ze diskuze je mozna, pokud se neomezime pouze na: "Verim, ze je to mozne" , nebo naopak .:)

Mne by treba zajimal nazor nejakeho biologa ;) treba pana bobroněnka, u nejz jsem si znalosti biologie vsiml v jinych topicich :)

Nebo jestli byl jezis jen "clovekem", ( nikoliv synem bozim ) ktery hlasal lasku k druhym - ze ktereho cas a par chytrych hlav udelalo nadprirozenou bytost a z hlasani lasky a pokory, krestanstvi?
Neznam presne casovou linii te doby, ale myslenka toho, ze se Jezis mohl potkat s Buddhou a do sveho kazani prevzit i prvky z Buddhismu, tedy smeru, ktery kazal Princ Buddha, taky stoji za diskuzi. :)
Entis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 6. 11. 2009 11:56

Jo Jo Entis: JOHN- je to Mýtické a Magické i přitažlivé v dnešní době čím dál více...dlouhověkost, hibernace, kameny a elixíry- sny Dávných alchymistů a existuje na to i mnoho Literatury a pramenů, he a také fórů...z nich vyplývajících např. jak si zajistit zásoby originálních surovin, deponovat je a pak po létech to najít použitelné: ,,Neboť 2x do stejné řeky nevstoupíš...,,.
Fajne látka pro dobré Pábení při dobrém červeném či portském apod. a plápolajícím krbu, což vo to víno to splaším, ale krb se mi sem již nevešel, jak jseš na Tom Ty Entis? No a dostáváme se k dalšímu ,,fóru,,- ke kmenovým a zárodečným buňkám a Klonování, nebo začít se hrabat natvrdo v genech a stvořit nadčlověka?!...Nebo se podívat meducíně určené pro VIP,,pod sukně,,...jedná se o různé civilizační choroby, které nad stárnoucím Tělem nakonec vítězí, zdravá strava a pobyt někde venku to zdaleka neřeší(a musíš s tím začít od mala a mít genetické rodové předpoklady)...jak vyřešit degradaci a zánik buněk a jejich ubývající regeneraci, těma dryáky?!
Tak kudy začnem, vyber si a začni shánět odborníky či aspoň Infa na Netu?!
Ježíš...zcela určitě žil a zemřel atd. a choval se tak jak se popisuje či traduje a možná i měl i,,nadpřirozené,,vlastnosti z pohledu okolí a jeho žáků a soukmenovců, byl to vyjimečný a,,vědoucí,,člověk, již dnes se potvrzuje čeho je lidský mozek i organizmus schopen, při určité péči...a genetických předpokladech, neb tyto schopnosti jsou,,od Boha,,é Přírody a Rodu.Dají se pak již jen rozvinout, né naučit z gruntu. Co se týče jeho,,kázání a projevu,,není hodnověrných svědků ani pramenů. Je zde jen BIBLE- Kniha knih..., která však sahá daleko do minula a daleko na Východ, až k tomu Buddhovi a možná ještě hlouběji a dál. Je v ní obsaženo Moudro a zkušenosti staletích a možná i tisíciletích lidské Civilizace?! A měl by si ji každý proštudovat v té nejvěrnější podobě , která se mu podaří sehnati... Biblí je spousta, že a která je ta nejortodoxnější? No je to pěknej nářez...Račte vstoupit do Dišputace a Pábení, a prosím žádnej Flame...těch hranic a požárů tu již bylo dost a dost. Tulák Marcel od Zvonu...Bílej Den přeji, hele zase již je poledne.
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Entis 6. 11. 2009 14:45

Bre poledne :)

Marceli, nezklamal jsi mne :) hih
Nesmrtelnost nebo prinejmensim dlouhovekost je zajiste snem mnoha, nedosazitelnou metou pro ty, kteri se pokouseli najit prave Elixir zivota, Kamen Mudrcu nebo jine artefakty. Prikladem muze byt Rudolf II. a na jeho popud zalozena Zlata Ulicka v Praze, kde meli sidlit alchymiste, hledajici pramen zivota ci zdroj nekonecneho mladi.

Tema do diskuze dle meho vynikajici, coz teprve pri Tebou vzpomenutem vinecku a plapolajicim ohni v krbu, treba na podobnem miste, kde se odehrava i konverzacni kolotoc tohoto filmu. No, jestli by jsi sehnal nejake to cervene, o ohen v krbu bych se postaral ja :) a nebo takovy Cabernet, nejaky prijemny rocnik, usednout do kresel a pri zari ohne probrat historii cloveka, zijiciho 14 000 let. Zajimava predstava :)

Kmenove bunky maji veliky potencial, ovsem vsazel bych na geneticky "upgrade" cloveka. Genetika je na pokroku obrovskym tempem, procetl jsem si nejaky clanek, kde bylo psano, ze se lekarum a vedcum podarilo pomoci upravene DNA, implantovane do mysiho zarodku, po jejim narozeni prodlouzit jeji zivot na dvojnasobek, mys behem sveho zivota netrpela zadnou nemoci, ocividne ani psychickymy problemy, podle pozorovani mela klidny a dlouhy zivot.
Nevzpomenu si uz, kde byl clanek publikovan, takze bohuzel neuvedu zdroj, ale pro cloveka, pri prumerne delce zivota 65 let, by byla vidina zivota bez nemoci az dvojnasobne dlouheho urcite lakava.

Kdyby se podarilo zefektivnit procesy automaticke regenerace u bunek starsich jedincu, potom by clovek logicky starl pomaleji. Geneticke predpoklady hraji zajiste svuj part, enviromentalni stav okoli ( clovek zijici v horach na tom bude, co se tyce cistoty ovzdusi, urcite lepe nez clovek zijici v industrialnim meste, zaneradenem vlivy spalovani fosilnich paliv aj. ) ma svuj nemene dulezity vyznam v delce zivota lidske populace. Jiste zefektivneni imunitniho systemu u starsich jedincu by melo za vysledek lepsi obranyschopnost vuci nemocem tak banalnim, jako horecka ci ryma, ktere jsou vsak v pokrocilem veku mnohem nebezpecnejsi pro jejich potencionalni obeti.
Urcite ne za vsim stoji spravna zivotosprava, ale v kombinaci s vice faktory hraje rovnez svou roli.

O odbornikovy bych snad jednom vedel :)
Nejake informace o problematice postouram na netu.

Podle me Jezis existoval, sdilim zcela Tvuj pohled na tuto vec Marceli.
Kazda doba ma sva genia, tak jako jim ve svych casech byval Einstain, Newton, da Vinci, Edison a bezpochyby Tesla. Stejnym geniem byl podle mne i Jezis. Clovek s nadprumernou inteligenci, ktereho okoli vnimalo s magickym a tajemnym nadechem. Moc dobre vime, jak vznikly myty. Lide, kteri pro jevy kolem sebe nenachazeli racionalni vysvetleni, je prisuzovali vyssi moci. Jezis mohl byt jenom znalejsi jak anatomie cloveka, tak stejne znalcem psychologie, rovnez obdivuhodnym recnikem s obrovskym charisma. Takovyto clovek nemel bezesporu vetsi problem, upoutat pozornost davu, stejne jako udrzet je u sveho kazani i dlouhe hodiny.
A jestli vemu v potaz teoreticky vliv Buddhismu a vychodnich smeru na Jezisova slova a skutky, dava mi to dohromady urcite vic nez jen divnou slataninu moznych verzi Jezisovy existence.

Z Bible procten pouze Novy Zakon, vetsi duraz jsem ve studiu Noveho Zakona venoval Evangeliim, ktere jsem se pokousel porovnavat a analyzovat rozdily ve vykladu "Nejvetsiho pribehu vsech dob". Nejsou obrovske ale o to vic zajimave. O nich ale nekdy priste, az nebudu v praci ale doma, kde na jejich sepsani budu mit vice casu :)

Takze prijemny den a diskuzi :)
Entis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grammator 6. 11. 2009 19:00

týýýý voléééééé!!! tenhle film u mě vyletěl na první příčky! Miluju iteligentní filmy...

Ad kecání okolo krbu, neznám nic lepšího, klidně bych se vzdal skutečně všech technologí kromě tekoucí vody, kdybych mohl zbytek svých večerů strávit povídáním se svojí skvělou partou před krbem (občas proložené partičkou pokeru :D)...

K nesrmtelnosti, stárnutí je způsobeno degradací DNA, se současnou medicínou je teoreticky možné se dožít až 160 let, ovšem na úkor kvality. Pokud by se DNA v ideálním věku (35 např. :mrgreen:) zálohovalo, a každých deset let si chodil na genovou terapii vlastním genetickým materiálem, byl bys nesmrtelný a to se mi nezdá tak daleko v budoucnosti.

Samozřejmě nesmrtelnost neexistuje, pokud pominu že slunce někdy bouchne a vesmír se někdy scukne, tak při nekonečně dlouhém životě máš zároveň nekonečně vysokou šanci na smrtelnou nehodu. Možná tě napadne že by si mohl "zálohovat" své vědomí, ale to už bude někdo jiný, jedinou šancí by bylo sestrojit ducha, resp. způsob, jak aktualizovat uschované vědomí v souladu se posledním prožitým zážitkem (v tom případě by si viděl kamion těsně před sebou a v příští vteřině by si se probral v novém těle s aktualizovaným vědomím) v realném čase, resp. pokud by tělo zemřelo, něco by poslalo poslední stav vědomí pro aktualizaci kopie, ona by kopie ani nebyla nutná, stačilo by právě zachycené poslední vědomí vložit do nového těla.

fuuha sem se rozkecal, tak přemýšlejte ;)

vše co jsem napsal jsou pouze moje nápady a doměnky...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 6. 11. 2009 21:31

No já myslím, že nesmrtelnost je proti přírodě a nakonec by stejně člověk chtěl zemřít.
K té záloze ducha...nedovedu si představit jakým zpoůsobem něco takového uskutečnit.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 6. 11. 2009 23:10

Film jsem neviděl.

Ale můžu doporučit epos o Gilgamešovi (kam se hrabe Bible ;-) ), který také hledal prostředek jak dosáhnout nesmrtelnosti, aby nakonec zjistil o nesmrtelnosti něco trošku jiného (nechci prozrazovat, kdyby někdo měl chuť louskat klíny - stojí to totiž za řečtení a kdo chce, tak tam najde spoustu odpovědí).
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Entis 6. 11. 2009 23:21

Epos o Gilgamesovi... Pamatuju okrajove z hodin literatury a mel bych urcite precist. Kazdopadne jsem obeznamen s mnoha podobnostmi, ktere se pozdeji vyskytli i v Bibli ( namatkove pribeh o potope - Biblicka verze s Noemem ).

A smysl nesmrtelnosti dle Gilgamese je mi znam, ten si pamatuju z tech par uryvku asi nejzretelneji. Svym zpusobem si zajistit nesmrtelnost dokaze, avsak mel jsem na mysli tu biologickou :) Gilgames pojem nesmrtelnosti spojil se skutky, ktere ucini jeho jmeno nesmrtelnym, coz je vskutku uslechtile a moudre a bezpochyby se mu to i povedlo, coz svedci o pravde v teto myslence ukryte.

DekUju za pripomenuti, obstaram si a prectu co nejdrive :)
Entis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grammator 6. 11. 2009 23:30

trent: to já taky ne... :mrgreen:
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 6. 11. 2009 23:35

Heh...no. Takle, film jsem (ještě) neviděl. Určitě to v nejbližší době napravím.
A co se nesmrtelnosti týká..jednak souhlasím trentem, že nesmrtelnost by člověka unudila (k smrti? ;-] ).
Druhak, co se týká té molekulární podstaty, je tu víc věcí. Proces stárnutí na buněčné úrovni je v podstatě postupné "znefunkčnění" základních biomolekul, hlavně DNA a proteinů. Přičemž u DNA je to zásadní, neboť pokud poškodíme protein, udělá se pomocí DNA záloha. Pokud poškodíme DNA, pak už se nijak zpět nedostanem. Čili ano, nabízí se myšlenka genové terapie, ale tady narážíme. Předesílám, že myšlenka zálohování DNA a terapií každých 10 let je absolutní báje. Je hodně velký problém dostat cizorodou DNA do jedné buňky. Ony ty malý mršky totiž mají (a to už bakterie) mechanismy, které automaticky rozpoznávají nukleovou kyselinu která není organismu vlastní a bleskem ji degradují. Nehledě na to, že jsou zde problémy jak dostat xNA přes membránu atd. Představa, že se vnese extracellulární DNA do celého organismu, to je fantasy.
Zefektivnění procesů automatické regenerace...no. Jako jo, opět teoreticky :D Tady je zas ale fajn si uvědomit, že imunitní systém toho se stárnutím nemá až tolik moc co dělat. Imunita chrání proti onemocněním, parazitům, ať už molekulárním nebo jen mikroskopickým. Imunitní systém funguje tak, že rozpozná cizorodý protein (či antigen, chcete - li) v organismu a ten zdenaturuje, "znefunkční". Hlavní problém stárnutí jsou ale spíše právě denaturace molekul organismu vlastních, např. volnými radikály. Proti těm je imunita krátká, protože volné radikály jsou pouze reaktivní ionty, čili struktura nepoměrně menší. Další kapitolou by tady byla autoimunita, problém zefektivnění imunity tak, aby ještě nepoškozovala sám organismus, ale to by bylo na delší povídání.
Kmenové buňky...no proč ne. Dneska je to asi nejreálnější. Ale nesmrtelnost bych tomu neříkal v žádném případě, spíše oddálení o pár let, než se podělá jiný orgán než ten, který jsme si nechali "vyrůst".
A jinak...myslím si, že příroda je přece jen o krok napřed a vždycky si najde cestu, jak si zachovat řád.. :hm
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 6. 11. 2009 23:41

konečně někdo kdo o tom přemýšlel?

nemyslím zálohovat každých deset let, zálohovat jen jednou (uložit vzorec do compu) a každých deset let syntetizovat retrovirus, který obnoví tvé vlastní DNA (takže virus by snad ani nebylů třeba) mladou verzí, nevyléčí to nemoci, čili pokud u tebe vypukne rakovina tak tohle jí nezastaví, ale už s dnešní genovou terapií probíhají experimenty přímo změny DNA, abychom vykopli špatné geny... a teď se mi to nechce pitvat, kdyžtak ráno...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 6. 11. 2009 23:41

Nofajne je To hezky rozjetý Entisi, a díky MareqO-vi za jeho reinkarnaci a doufám, že opět zavítáš, nějak se mi po Tobě stýskalo, no díky.
Prosím Tě Grammatore jsme na,,posvátné,,půdě tak žádné Sci-fi a též děkuji.
jInak Entisi již dlouho jsem si něco gurmetského nedopřál a je to na tobě, ten termín, že , já se rád přizpůsobím...a Těším se a mille Grazia. Tulák po Hvězdách Marcel od Zvonu a Brou, všem Dobrým lidem.
No Vítaj Bobroněnko a jsme takořka u vohně kompletní, tož šup, šup pro nějaká kvalitní polénka, ať nám to tuná nechcípne, ráno bude pěkná kosa...Dobro došli a Chvala lepa...Laku noč.
No když chceš mít dneska poslední slovo Gramme, máš ho mít, ale žádná kytka na hrob...
Naposledy upravil Marcel Kudlvasr dne 7. 11. 2009 00:02, celkově upraveno 2
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků