I těžební společnost OKD prohlodala korupce.

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Alex66 28. 1. 2019 14:48

Kdo spletitou korupční kauzu nakonec odkryje? Možná Parlamentní komise?

Korupce a nesprávné jednání politiků od počátku 90.let minulého století do současnosti způsobily postupný pád OKD. Ostravsko-karvinské doly jsou jediným producentem černého uhlí v České republice, tato výhoda na trhu bohužel nezaručila stabilitu a prosperitu firmy. Do velké míry tomu dopomohly naše tehdejší vlády v čele s premiéry. Čeští politici spolu s jejich "známými" se spolupodíleli na úpadku firmy. Nejspíše vás nepřekvapí, kolik známých jmen se objevuje v tomto případu. Případu, který se zdá být nekonečný. Miloš Zeman, Václav Klaus, Stanislav Gross, Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš i jiní, kteří měli určitý užitek (nejspíše nejenom finančního rázu) z úpadku těžební ostravské společnosti. Korupční jednání jednotlivých politických představitelů již řadu let prošetřuje policie i relevantní soudy. Také v dubnu letošního roku má předložit své závěry Sněmovní vyšetřovací komise OKD. Počkejme si na její výsledek, jistě několikaměsíční dřina členů komise přinese své ovoce.

Obrázek
Alex66
Čtenář

Odeslat příspěvekod Alex66 29. 1. 2019 10:01

Sněmovní vyšetřovací komise OKD

Parlamentní komise pro vyšetřování těžební společnosti OKD byla založena před více než rokem (více: Jak funguje vyšetřovací komise https://rozhled.org/2018/08/05/jak-funguje-vysetrovaci-komise-k-okd/). Předsedou komise byl zvolen poslanec z Moravskoslezského kraje Lukáš Černohorský. Jednotliví členové zastupují všechny politické strany a nemalé procento z nich pochází také (jako pan předseda) z kraje, kde se těží dané uhlí. Jedná se o náhodu? Do jisté míry je pro Komisi výhodné mít své členy znalé daného regionu, avšak je otázkou, do jaké míry mohou jednat a rozhodovat nezaujatě a nezávisle. Je zde velká pravděpodobnost, že členové mají ať již v rodině či mezi známými někoho, kdo v OKD pracoval či byl nějakým způsobem do kauzy zainteresován. Zaměřme se například na člena komise Václava Klause mladšího, jehož otec byl do privatizačního procesu těžební společnosti zapojen a rozhodoval o důležitých krocích. Je otázkou, zdali vůbec syn politika, aktivního v 90.letech, by měl být členem nezávislé Komise. Komise zároveň předvolala velké množství svědků, ale z podivných důvodů si nepozvala například prezidenta Zemana, či výše zmíněného pana Klause, kteří stáli na samém počátku privatizace.

Obrázek

Naopak velmi aktivně Komise usiluje o to, aby se dostavil Zdeněk Bakala. Ten zaslal dopis předsedovi vyšetřovací komise pirátovi Lukáši Černohorskému, že nehodlá před tuto komisi předstoupit a cokoli vysvětlovat. Není se čemu divit, proč by se měl dostavit před její členy, když jsou ovlivněni tlakem veřejnosti? Bakala v dopise uvedl, že vznik vyšetřovací komise není v souladu s ústavním rozdělením moci na moc soudní a zákonodárnou.

Je však potřeba pečlivě zvážit, zdali vůbec Komisi k OKD potřebujeme. Nejedná se o pouhou politickou hru na občany, voliče? Případ, jak již bylo zmíněno, aktivně řeší soudy a policie.
Komise by měla svědomitě, důkladně vyslechnout svědky a nenechat se ovlivnit vnějšími tlaky, zejména těmi politickými. Připustit si, že na začátku celého neštěstí byl stát. Uvidíme tedy v dubnu, snad nám její členové představí své výsledky. Pokud však opět nepožádají o prodloužení lhůty.
Alex66
Čtenář

Odeslat příspěvekod Alex66 30. 1. 2019 14:37

Další soudy v kauze OKD

Posledních x let byly méně či více úspěšné snahy dopátrat se spravedlnosti v kauze OKD. Soudní procesy, ve kterých byl žalobcem stát, ve kterých byli žalobci investoři, či ve kterých byl žalobcem stát i investoři.

Obrázek

Stát vs. Rudolf Doucha

V roce 2004 byl prodán důležitý státní podíl OKD. Znalec Rudolf Doucha ocenil podíl státu na dvě miliardy, skutečná hodnota však byla skoro trojnásobně vyšší. Žalobce následně vyčíslil škodu na 5.7 miliardy korun. Pan Doucha si nezajistil všechny potřebné podklady, aby mohl firmu objektivně ocenit. Také se posudek nezaměřil na vývoj cen uhlí a vývoj trhu. Dnes už nejspíše nezjistíme, kdo měl tehdy politický zájem, aby OKD již nebylo v rukou státu. Nad prodejem dozoroval primárně Stanislav Gross, jeho tehdejší vláda schválila prodej akcií. Je potřeba také zmínit tehdejšího ministra financí, expremiéra Bohuslava Sobotku. Sobotka spolu s Urbanem jako předkladatelé návrhu neposlouchali názory kolegů, kterým se prodej nelíbil. Stáli si za svým a podíl chtěli co nejrychleji prodat, což se jim také podařilo. Otázkou je, kdo všechno dovolil, že stát ztratit tak klíčový podíl v OKD. Podezření na korupční taktiky se tu přímo nabízí. Skupina Karbon Invest podhodnocenou společnost ihned odkoupila. Takovou lukrativní nabídku by nejspíše přijal každý podnikatel. (viz: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1700257-privatizace-okd-podle-znalcu-bylo-oceneni-statniho-podilu-chybne)
Alex66
Čtenář

Odeslat příspěvekod MiASX 30. 1. 2019 17:11

Gross uz se smazi v pekle.
MiASX
Čtenář

Odeslat příspěvekod Alex66 31. 1. 2019 14:30

Pavol Krúpa – bojovník za své zájmy v OKD?

Nájezdník ze Slovenska, megaloman Pavol Krúpa se rozhodl hájit prostý, český lid a zahájil velmi aktivní, místy na hraně zákonů, kampaň proti Zdeňku Bakalovi (viz: https://rozhled.org/2017/08/30/megaloman-pavol-krupa-a-jeho-najezd-na-cesky-byznys-a-politiku/) Nejprve zorganizoval protesty horníků na Ostravsku, avšak na protest dorazila pouze hrstka lidí, jak se nakonec ukázalo, většinou se jednalo o jeho podřízené, kteří si udělali placený výlet do Ostravy. Nejspíš se OKD horníci nechtějí do žádných protestů angažovat a nějaký pan Krúpa ze Slovenska jejich názor nezmění. Později na to šel ale jinak, zaplatil americké firmě za protesty na zakázku. Rovněž šířil dezinformace o Bakalovi, kontaktoval jeho současné i bývalé obchodní partnery. A Bakala se následně obrátil na americké soudy. Krúpa od té doby má se svým blízkým přítelem, panem prezidentem Zemanem, jednoho společného nepřítele. Potom asi nikoho nepřekvapí, že právě pan Krúpa obdržel od pana prezidenta státní vyznamenání. Na oplátku podnikatel Krúpa daroval 300 tisíc korun českých Zemanovcům na prezidentskou kampaň. Krúpa otevřeně tvrdí, že jeho vstup do politiky byl promyšlený marketingový tah, je blízký vztah s panem prezidentem a panem premiérem právě jednou z jeho taktik? Možná je však pouhou loutkou nastrčenou Zemanem a Babišem, s cílem odklonit pozornost jinam? Nebo se jen toužil stát součástí spletence politických vlivů v Česká republice? Otázek je opravdu spousty a odpovědi na ně ví pravděpodobně pouze pan prezident a slovenský podnikatel Krúpa.

Obrázek
Alex66
Čtenář

Odeslat příspěvekod Alex66 1. 2. 2019 09:22

Prosincová exploze v dole Paskov, která se stala osudnou pro třináct horníků, rozvýřila debatu, jestli časté změny vlastníků OKD nezapříčinily selhání bezpečnostních opatření. Zcela jistě si i rodiny pozůstalých přejí, aby byla kauze co nejdříve vyřešena a uzavřena. Pro klid nejenom lidí na Ostravsku, ale pro klid nás všech.

Obrázek

Privatizaci OKD vyšetřovala policie a byla předmětem soudních řízení. Nikdo však zatím nebyl potrestán. Kauza OKD je jedním z největších vládních selhání. Korupční jednání jsou více než očividná. Doufejme, že rok 2019 přinese závratné, důležité změny ve vyšetřování a třeba i Vyšetřovací komise k OKD tomu dopomůže.
Alex66
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků