Poraďte prosím knihu v tomto žánru

Co číst a co nečíst; nejlepší knihy a časopisy & další kultura

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Radmil1020 14. 12. 2014 20:05

Ahoj,
potřebuji poradit.
Přítelkyni poslední dobou chytlo post-apokalyptické téma, ale ne nějaké mumie v maskách a podobné super sci-fi.
Nechci ani něco jako "den trifidů".

Spíše takové uvěřitelné vyprávění o pokračování našeho moderního světa, pokud by selhal systém, nebo nějaká jeho součást.
Hledám něco podobného knihám "vteřinu poté", "malevile", "prvních 100", nebo "smrt trávy".
Nebo seriálu "revoluce".
Taky by mi nevadilo něco ve stylu seriálu "ztracení", když trochu odbočím od tématu.

Hledám jak můžu, ale přece jenom od čtenářů by mohl přilétnou nějaký dobrý tip ;)

Za jakoukoliv vaši radu budu moc rád ..
Předem moc díky
Radmil1020
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 14. 12. 2014 21:12

Nevím, jestli je t přesně ono, ale několik tipů:

Tevis: Zpěv drozda
Faldbakken: Bídné roky
Pohl: Obchodníci s Vesmírem
Merle: Muži pod ochranou
Strugačtí: Piknik u cesty (Stalker)
Lem: Profesor A. Dounda (tohle je jen taková postkatastrofická groteska)
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radmil1020 14. 12. 2014 22:48

Díky moc, všechno to projdu a dám vědět. Moc děkuju za každý tip ;)
Radmil1020
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 1. 2015 21:20

Ty Muže pod ochranou jsem čet - už hooodně dávno, nic nějak kór post-apokalyptickýho na nich není. Když už post-apokalypsa od Merleho, tak potom Malevill ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 5. 10. 2015 13:47

Saakra! Ze jsem si tohodle threadu nevsiml driv - postapo mam fakt rad a rad bych sehnal neco dalsiho (par doporuceni z predchozich postu jsem si zapsal do seznamu :) )

Nejdriv zkusim doporucit -
Dmytri Glukhovsky - Metro 2033 (a Metro 2034) - je takovy trosku cobykdyby, supr atmosfera, obcas za vlasy pritazeny soc-fi (social fiction :D )
Hugh Howey - Silo - neklaustrofobni, zato konspiracni Metro
Stephen King - Svedectvi - trochu moc bohů a biblí, ale jinak dobrý
Greg Bear - Hudba krve - to neni ani tak post-apo, jako spis pomerne zfetovany apo :D
Arthur Charles Clarke - Zpev vzdalene zeme - je to uz hodne, hodne daleko od tvyho popisu, takovy post-post-apo, nicmene treba zaujme

Krom toho, co zde padlo, nehodi nekdo nejaky dalsi doporuceni na zajimavy postapokalypticky knihy (ci klidne filmy, ale tam se obavam, ze jsem videl uz asi vsechny mozny a snad i par nemoznych).
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 5. 10. 2015 14:46

Filmy:
- Obydlený ostrov (ruský, podle Strugackých)
- Den Trifidů (britskou verzi, americká je dost hrozná)
- Tarkovského Stalkera asi nemusím připomínat, ale existuje i jako česká televizní inscenace (Návštěva z Vesmíru).
- nezapomínal bych ani na krásný ČS-FR animovaný film "Divoká planeta", kde jsou lidé jen škodnou.
- několik zpracování Wellsova Stroje Času
- spousta epizod Doktora Who

To jen namátkou co mne napadlo ...
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 5. 10. 2015 23:44

Hmm - tak co jsem dohledal, tak Návštěva z Vesmíru je patrně navždy ztracena. :-(
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 10. 2015 15:38

Ono pokud by se exodus druhu Homo Sapiens ze Země do zbytku Galaxie dal označit za APOKALYPSU, pak by v podstatě post-apokalyptickým žánrem byla třeba i Asimovova NADACE v celý svojí 7-svazkový šíři, nebo moderní military-fiction Davida Webera "Sága Honor Harringtonové" ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 7. 10. 2015 09:06

Ekkar: Nadaci zrovna ctu a ta mi pak vydrzi asi na dlouho. Ale s apokalypsou, pokud tam teda nejaka nenastane, to asi nema zase tak moc spolecnyho (respektive, jsem zatim u predehry, takze nevim, proc z koule 20kiloroku zpatky utekli)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 10. 2015 13:04

V Nadaci to není útěk, to je spíš "diaspora" neboli osídlování dalších území a budování hvězdný Říše, která projde po údobí vrcholný vlády a moci nad velkou částí Galaxie obdobím krize, která by mohla trvat až několik desítek tisíc let, kdyby se ji banda matematickejch statistiků nerozhodla pomocí vědy specifikovaný jako "psychohistorie" zkrátit na "pouhej tisíc let" - a i tak to je skoro apokalypsa, než se civilizace zase vzpamatuje ... Víc nebudu prozrazovat, kdo čet, ví svoje, kdo nečet, neměl by ten správnej požitek z děje.
Jinak možná by nebylo od věci si přečíst celou sérii v pořadí, v jakým byla napsaná a vydaná - to znamená Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace - sice se člověk vrací v ději, ale to už známe třeba i z Hvězdných válek (Star Wars), kdy v pořadí první natočenej film (1977!!!) je "Epizoda IV" ....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 7. 10. 2015 13:21

EKKAR: Prave jsem googlil, jestli je lepsi cist, jak bylo vydano nebo podle deje a prej podle deje, tak ctu podle deje :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 10. 2015 19:41

Ve jménu Harriho Seldona, budiž.

Amen.

P.S. - ale to by pak ještě chtělo přelouskat si to opravdu celý počínaje "Já, robot" přes dvě série o Galaktický říši a o robotech:
Série Galaktická říše:
Oblázek na obloze (Pebble in the Sky, 1950), česky poprvé AF 167 1993
Hvězdy jako prach (The Stars, Like Dust, 1951), česky poprvé AF 167 1994
Kosmické proudy (The Currents of Space, 1952), česky poprvé AF 167 1994
a
Série o robotech:
Ocelové jeskyně (The Caves of Steel, 1954), česky poprvé Mladá Fronta 1970
Nahé slunce (The Naked Sun, 1957), česky poprvé Ivo Železný 1994
Roboti úsvitu (The Robots of Dawn, 1983), česky poprvé Klub Julese Vernea 1993
Roboti a impérium (Robots and Empire, 1985), česky poprvé Klub Julese Vernea 1993
Tam totiž najdeš počátky celý ságy a taky zjistíš, kdo to vlastně byl detektiv Elijáš Bailey a R.Daneel Olivaw - a jak vůbec vznikla celá Galaktická Říše....

Ty knížky mám, samozřejmě všecky přečtený a abych se nemusel zvedat a hledat je všecky v knihovně, tak jsem načerpal něco dat z Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malignus 19. 12. 2015 22:42

Bruce Sterling - Vidím to jinak (Jedná se o post-apo povídky založené na skutečném současném vývoji společnosti. Narozdíl od politiků nám Sterling netvrdí, že všechno je správně a lidstvo bude víc "happy".)

Dále bych doporučil práci Dr. Prof. Vernora Vinge Csc., pokud máš rád díla zabývající se technologickou singularitou a jejími důsledky. "Coockie Moster" bylo skvělé. ;-)
Malignus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radmil1020 22. 12. 2015 16:07

Moc díky za všechny nápady všem ;)
Radmil1020
Čtenář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků