Norsko - prosím o radu

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Kyklopek 7. 6. 2018 10:03

Ahoj,
mohl by mi jako laikovi prosím někdo poradit? Odjíždím do Norska, kde budu několik (cca 2) měsíce pracovat. Vzhledem k tomu, že mám pouze krátkodobu pracovní smlouvu, bude zřejmě obtížné si v Norsku založit bankonví účet (dle zkušeností ostatních chtějí vidět dluhodobější pracovní smlouvu).

Výplatu budu dostávat v NOK a zaměstnavatel mi ji bude posílat na zvolený bankovní účet.

Peníze z výplaty v NOK bych současně rád použil k běžným výdajům v Norsku (platby platební kartou, minimální výběry z bankomatu).

Jak to mám teď? U FIO banky mám zřízený účet v NOK. Výplatu si tedy nechám zaslat na tento účet (ke kterému však není platební karta, FIO ji neumí). Penězmi z tohoto NOK účtu tedy nabiju svoji REVOLUT kartu, kterou budu následně využívat k platbám v Norsku a NOKy, které mi zbydou až budu odjíždět, převedu v rámci REVOLUTU na CZK (přápadně na jinou pro mě do budoucna využitelnou měnu).

Nevím, jestli je to blbej nápad, nebo jakej je to nápad. Budu moc rád, když mi někdo poradí, jak na to lépe. Děkuji.
Kyklopek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 7. 6. 2018 11:05

kolik stoji prichozi a odchozi platba ve FIO
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 6. 2018 13:31

A co to rovnou posílat na Revolut (bez Fia, pokud budou stačit limity)?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 6. 2018 18:36

Nekomplikuj si život a otevři si účet v Norsku v jakékoli větší klasické kamenné bance, není to nic složitého, zažádej si jen po příjezdu o D-Number: https://www.skatteetaten.no/en/person/f ... /d-number/ (dočasný identifikátor vhodný pro krátkodobé pobyty) a dojdi s pasem na pobočku.

Čistě obecně by mělo být jinak možné si otevřít něco jako "legislativní" účet - existuje něco jako směrnice EU (samozřejmě Norsko v EU není, ale je součástí EHP - ESVO) známá jako PAD - Payment Accounts Directive, která má zajistit jakémukoliv občanovi EHP právo si "založit základní platební účet", nicméně země ESVO tuto direktivu ještě nepřijaly: http://www.efta.int/eea-lex/32014L0092 - nicméně skandinávské banky působí zpravidla i v zemích EU, tak teoreticky můžou již být připravené i na takovou eventualitu.

V každém případě i pokud bys za vedení platil nějaký relativně vyšší paušál, pořád to bude levnější, než bys platil na odchozí SWIFT + případné poplatky korespondenčím bankám + poplatky za příchozí zahraniční platbu v jiné zemi. Spíš by se ještě jako eventualita nabízela si domluvit, jestli by ti to mohli posílat jako SEPA platbu v eurech na eurový účet, ale pak by záleželo, jakým kurzem by ti to nabídnul (v každém případě se domnívám, že plátce v Norsku nemá žádnou povinnost ti posílat zahraniční platbu do ciziny, ať už v NOK do ČR, či britské Lloyds na Revolut nebo jako SEPA platbu a bude to čistě jen na jeho benevolenci).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Kyklopek 8. 6. 2018 08:56

drkarel píše:A co to rovnou posílat na Revolut (bez Fia, pokud budou stačit limity)?


Limity by zřejmě stačit měly, ale jelikož jsem čerstvý uživatel Revolut, zatím jsem nepřišel na to, jak mi může poslat peníze někdo jiný (aniž by měl také revolut).


fremantle píše:Nekomplikuj si život a otevři si účet v Norsku v jakékoli větší klasické kamenné bance, není to nic složitého, zažádej si jen po příjezdu o D-Number: https://www.skatteetaten.no/en/person/f ... /d-number/ (dočasný identifikátor vhodný pro krátkodobé pobyty) a dojdi s pasem na pobočku.

Čistě obecně by mělo být jinak možné si otevřít něco jako "legislativní" účet - existuje něco jako směrnice EU (samozřejmě Norsko v EU není, ale je součástí EHP - ESVO) známá jako PAD - Payment Accounts Directive, která má zajistit jakémukoliv občanovi EHP právo si "založit základní platební účet", nicméně země ESVO tuto direktivu ještě nepřijaly: http://www.efta.int/eea-lex/32014L0092 - nicméně skandinávské banky působí zpravidla i v zemích EU, tak teoreticky můžou již být připravené i na takovou eventualitu.

V každém případě i pokud bys za vedení platil nějaký relativně vyšší paušál, pořád to bude levnější, než bys platil na odchozí SWIFT + případné poplatky korespondenčím bankám + poplatky za příchozí zahraniční platbu v jiné zemi. Spíš by se ještě jako eventualita nabízela si domluvit, jestli by ti to mohli posílat jako SEPA platbu v eurech na eurový účet, ale pak by záleželo, jakým kurzem by ti to nabídnul (v každém případě se domnívám, že plátce v Norsku nemá žádnou povinnost ti posílat zahraniční platbu do ciziny, ať už v NOK do ČR, či britské Lloyds na Revolut nebo jako SEPA platbu a bude to čistě jen na jeho benevolenci).


Díky za obsáhlou odpověď. Abych se přiznal, nechce se mi kvůli těm dvěma měsícům zřizovat účet v Norsku. (Samozřejmě by to bylo nejlepší). Asi zkusím požádat zaměstnavatele, jestli by mi to neposlal v EURech na EURový účet jako SEPA platbu.

Každopádně děkuji všem za odpovědi.
Kyklopek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod barnyss 8. 6. 2018 11:43

Kyklopek: na Revolut ti může poslat peníze někdo jiný velmi jednoduše platební kartou, stejně jako běžně platí na internetu. Ty mu napřed pošleš ze své Revolut aplikace "Request money" - odkaz na internetový formulář pro platbu kartou na Tvůj účet, on to zaplatí jako běžnou platbu po internetu a peníze máš obratem u sebe. EASY
barnyss
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jidis 8. 6. 2018 12:24

Zamestnavatel mu asi nebude mzdu platit platebni kartou ne?
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod barnyss 8. 6. 2018 13:12

promiň, reagoval jsem na Kyklopek: "...zatím jsem nepřišel na to, jak mi může poslat peníze někdo jiný (aniž by měl také revolut).".
barnyss
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kyklopek 8. 6. 2018 13:29

barnyss píše:Kyklopek: na Revolut ti může poslat peníze někdo jiný velmi jednoduše platební kartou, stejně jako běžně platí na internetu. Ty mu napřed pošleš ze své Revolut aplikace "Request money" - odkaz na internetový formulář pro platbu kartou na Tvůj účet, on to zaplatí jako běžnou platbu po internetu a peníze máš obratem u sebe. EASY


Pokud to bude zaměstnavatel posílat, pošle to určitě převodem. Ale i tak díky za přiblížení, jak na to. Když jsem to hledal v helpu na revolut.com, našel jsem jen toto https://www.revolut.com/cz/help/getting ... -transfers , což je hezké, ale jako návod mi je to k ničemu.

Upřímně nevím, proč revolut něudělá nějakou sadu třeba i krátkých (stačilo by i minutových) instruktážních videí, která by jednotlivé procesy vysvětlovala. Jako úplnému laikovi, který nechce hned při prvním použití něco zmastit, by mi to hodně pomohlo.
Kyklopek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 8. 6. 2018 13:40

V aplikaci je napsáno normálně BIC/IBAN (a další údaje) o Tvém účtu, ne? More - Profile - Account details. U EUR účtu (asi můj hlavní účet) mi to dokonce píše tip "Use this personal EUR account to get salary ..." (ovšem taky, že jen SEPA), u CZK účtu mi to píše GB IBAN a zdůrazňuje, že mám uvést nějaké číslo (soudím tedy, že je to nějaký sběrný účet a to číslo cosi jako VS). Takže já mám bláhovou představu, že bych tam peníze poslat dokázal. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Kyklopek 8. 6. 2018 14:03

V More - Profile - Account details mám momentálně dva účty CZK a EUR.

Když kliknu na CZK, tak tam vidím také GB IBAN a refereční číslo, které je nutné uvést.

Když kliknu na EUR, tak vidím dvě záložky LOCAL a SWIFT. Pod SWIFT je opět GB IBAN a referenční číslo. Pod záložkou LOCAL mám u všeho jen XXX a dole růžové (nebo juké to je) tlačítko ACTIVATE, na které když kliknu, tak se nestane shola nic. Prostě na něj můžu klikat furt dokola a nic, prostě nejde aktivovat.

Hledal jsem to na netu a našel podobné případy, kdy s tímto tlačítkem mají lidé problémy a nejde jim to. Všechna diskuze ale končí jen u toho, že je to nějaký bug a že bude možná někdy opraven.
Kyklopek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 8. 6. 2018 15:24

Njn, je to rozbitý. Ale ten SWIFT by použít asi šel.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Kyklopek 8. 6. 2018 15:37

Tj, ale pochopil jsem to tak, že když použijuu EUR účtu ty SWIFT údaje, tak to bude považovaný jako mezinárodní platba a budou tam další poplatky. Pokud použiju ty LOCAL údaje, bude to považovaný jako SEPA platba. Nebo se pletu?
Kyklopek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 8. 6. 2018 17:56

Nevím, jestli bych přímé platby na Revolut mohl s klidným svědomím doporučit, zejména několik důvodů vidím jako problematických (no na dva měsíce budiž, ustát by to snad šlo, dlouhodobě lze ovšem narazit):

- Roční top up limit (dobře, pro tvůj případ možná dostatečný, ale nikdy nevíš)
- Není jisté, jestli po odchodě Spojeného království z EU zůstanou účty dostupné i pro SEPA platby (do SEPA oblasti můžou patřit i nečlenské země na základě dohod - týká se to třeba i Švýcarska)
- Nikdy nevíš, jestli u startupu nedojde k nějaké změně, už tady byly jednou účty "přečíslovány" - nejprve Revolut přiděloval účty na základě dohody s litevskou centrální bankou, poté byly ukončeny a přidělovány z řady u Lloyds. Nyní je Revolut v situaci, kdy si požádal o bankovní licenci a rád by se stal plnohodnotnou bankou, takže něco podobného s největší pravděpodobností opět nastane.

-- 8. 6. 2018 18:57 --

Jestli jde jen o základní eurový účet, nic nezkazíš nizozemským bunq - nemá nic navíc, ani kartu (balíček s debetkou je zpoplatněn), ale účel může splnit dobře.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod treborit 8. 6. 2018 18:01

treborit
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků