Zneužití bezkontaktní karty a odpovědnost klienta/banky

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 11. 4. 2014 18:15

Bezkontaktní karty mají výhody v rychlosti a pohodlnosti placení. Lidé jemi platí i velmi drobné částky, což je kolikrát rychlejší než placení hotovými penězi.

Bohužel chmurná stránka je její zneužití. Každý ví, že jedna platba do 500 Kč zpravidla nevyžaduje PIN a to za den opakovaně. Jen dle určité vzorce využívaní bezkontaktní karty může být v určitých cyklech vyžádán PIN.

Dnes jsem byl v bance a tam jedné slečně asi v poledne někdo odcizili doklady, včetně bezkontakt. karty. Ona to zjistila až večer a mezitím zloděj stihnul bezkont. bez PINU nakupovat. Teprve večer byla karta blokována.

Navíc drtivá většina takových plateb byla v režimu off-line a tak se o tom ani klient, ani banka nedozví z internetové bankovnictví. Zjistí to, třeba za 3 dny přímo po zaúčtování platby z účtu.

Bylo to konkrétně ve Fio bance, slečna neměla kartu pojištěnu a pracovník říkal, že snad to centrála schválí, aby se jí zlodějem zaoplacená částka vrátila. Snad?????

Obdobně to prý funguje, že pokud zablokuji platební kartu, tak on-line transakce jsou ihned stoplé, ale offline určitou dobu platit normálně jde. (než se aktualizují systémy)


Zajímala by mě vaše zkušenost s bezkontaktními platbami?
U jakých obchodů, u jakých bank o platbě vůbec nevíte tzv. off-line platba?

Byla vám odcizena a zneužita bezkontaktní karta a jak se k tomu banka postavila?

Jakou je odpovědnost banky, klienta před nahlášením ztráty?
Budou banky vstřícné škodu uhradit?

Bojíte se bezkontaktní karty?

Těším se na věcné a užitečné příspěvky.

-- 11. 4. 2014 18:28 --

Těším se na příspěvky
anonymni

Odeslat příspěvekod hongmi 11. 4. 2014 18:45

To je zase plno paranoidnich kecu. Pokud si nekdo nedokaze uhlidat platebni kartu, tak dobre mu tak, at mu ji zneuzijou. Je to jen spravedlivy trest.
hongmi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 11. 4. 2014 19:23

Já před pár léty platil hotel normální kartou (tenkrát o bezkontaktních nebylo ani potuchy), podivil jsem se, jak platba proběhla rychle (nic jiného než vytáčené připojení neexistovala) a paní recepční mně vysvětlila, že to mají nastavené tak, že do částky 2000 Kč se platba neověřuje on-line. Takže to asi nebude jen problém kontaktní/bezkontakní...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karf 15. 4. 2014 10:53

Kdyby té slečně ukradli klíče, kde by měla klíče od auta a domu/bytu, tak by přišla o majetek v řádu statisíců a nic by nedostala od nenasytných bank.
Za mě teda bezkontaktní kartu mam ale zneužití se nijak moc nebojím. Za 10 let, co mam účet, jsem kartu ještě neztratil ani mi nebyla ukradená, takže rizika bezkontaktních karet jsou mi ukradené :-)
karf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 4. 2014 12:02

kamarad.michal píše:Navíc drtivá většina takových plateb byla v režimu off-line

Vůbec nejprve dvě technologie (bezkontaktní platby a offline transakce) dávat do souvisu jenom proto, že se začaly rozmáhat zhruba ve stejnou dobu je značně matoucí. Třeba na KK od UCB, která bezkontaktní karty zatím nevydává mám skutečně "drtivou většinu" transakcí off-line (chip+PIN), ale na NFC debetce ke GE Gratis, kterou mám vydánu od minulého měsíce a provedl jsem s ní asi dva tucty transakcí mi neproběhla off-line ani jediná platba.

Všechno je to pouze na rozhodnutí vydavatelů karet a provozovatelích terminálů, klidně bylo možné mít i předtím klasické kontaktní karty nastavené na nevyžadování PINu pro transakce nižšího objemu a třeba i off-line (u nás ani jeden způsob rozšířen nebyl, protože většina platebních karet vydávaná obyvatelstvu byla debetních), ale marketing přece potřeboval vábničku, jelikož přece "to je rychlejší" a najednou to šlo.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 15. 4. 2014 12:17

Jak jiz bylo receno, ztratit mohu jine veci, ktere me ve finale mohou stat radove vic, nez nejaka zaplivana petistovka. Proste a jednoduse, je treba si sve veci hlidat.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 15. 4. 2014 12:45

Považuji to za přiměřené riziko. Dokonce se mi bezkontaktní kartu podařilo ztratit - nechal jsem ji na pokladně v Tescu, karta nebyla zneužita. Přesto na bezkontakt nedám dopustit.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hongmi 15. 4. 2014 15:32

Ja ji nechal na pokladne v Albertu, za tyden jsem si pro ni dosel, meli ji v trezoru, funguje dodnes a nikdo ji nezneuzil. :mrgreen:
hongmi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lexx 15. 4. 2014 16:36

Tak já si ji zablokoval přes aplikaci v mobilu a druhý den mi volali z Fia, že mi z bezpečnostních důvodů musí vydat novou.
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bond7 17. 4. 2014 02:05

Mě se jen 1x stalo, že platba se objevila až za 3 dny a to platba v Albertu. Jinak ji máme vždy hned bloklou na účtu
Bond7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PoloTom 17. 4. 2014 18:31

Mě by také zneužití tolik snad netrápilo, protože samozřejmě jako většina majitelů doufám, že se mi to nestane. Pokud bych se bál, mám možnost si ji pojistit. Peněženku ani doklady jsem nikdy nikde nenechal ani neztratil, na své věci jsem zvyklý si dávat pozor. Navíc, jsou to jen peníze. Pokud by to bylo nestandartní chování, asi by to chtělo PIN. Radši přijít o pár korun než třeba o doklady. Tam jsou dopady podstatně horší. Druhá stránka je věc blokace. Musím letět domů, abych zjistil číslo karty kterou chci blokovat a T-PIN, který k tomu potřebuji. Tyto věci samozřejmě z bezpečnostních důvodů u sebe nenosím a v hlavě je taky nemám.
PoloTom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod myšpulín 17. 4. 2014 18:58

Tak já T PIN v hlavě mám a z čísla karty si pamatuji alespoň poslední 4 čísla.
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonyni 17. 4. 2014 19:05

Dá se u těch bezkontaktních karet nastavit pravidlo, konkrétně ERA, že PIN se bude zadávat vždy? Já ještě mám nebezkontaktní a doufám, že dlouho ještě mít budu, tyto novinky, co ulehčují život nejsou pro mě. Ale každý má svoje. :-) Pro banky je to dobré v tom, že tím mohou ještě víc podsouvat klientovi pojištění. Byznys, co jiného. :-)
anonyni

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 4. 2014 19:47

pm81: Obávám se, že limit 500 Kč pro bezkontaktní platby bez PINu je fixní a nelze jej měnit u žádné banky v ČR.

Pro banku je to dobré tak jako tak, ono totiž čím snadněji lze kartou platit, tím je pravděpodobnější, že ji klient použije a díky jednoduchosti "mávnutí" i na korunové položky, díky čemu má určitý zisk na nějakém procentu z objemu transakce a navíc když se nyní začíná dostávat do popředí otázka "zastropování" poplatků z evropských orgánů, tak o to víc se budou banky soustředit na kvantitu jednotlivých plateb než objemy transakce (a následně na to, aby si uchovaly stejný zisk, takže případné zpoplatnění všeho, co bude s platebními kartami souviset).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Jack111 17. 4. 2014 20:26

PoloTom: ktera banka vyzaduje cislo karty pro blokaci? Ja si tedy cisla pouzivanych karet pamatuji, ale ted bych ani nevedel, kde jinde nez na karte ho najit.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků