Dva typy akcií, jedna firma, common nebo preferred?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod postcd 20. 12. 2017 16:47

Dobrý den,

chci se zeptat jaký je rozdíl mezi těmito dvěma:

https://www.bloomberg.com/quote/SSU:GR
https://www.bloomberg.com/quote/SSUN:GR

SSUN má nižší "market cap" ale vyšší "volume", jak tomu rozumět? Například FIO má v nabídce SSU i SSUN a jako trh se u toho zobrazuje: SRN-XETRA

Nevím ale jaký je rozdíl z pohledu investora mezi oběma a proč vlastně tam jsou k dispozici oba. Který zvolit při dlouhodobém nákupu v hodnotě a) 50 tis. a b) v hodnotě 500 tis.

Děkuji předem za vysvětlení.
Naposledy upravil postcd dne 20. 12. 2017 21:43, celkově upraveno 1
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 20. 12. 2017 18:30

Na http://en.boerse-frankfurt.de se pro ty dva symboly dá dohledat ISIN, a podle ISINu to jde spárovat s http://www.samsung.com/global/ir/stock- ... ting-Info/ .

Rozdíl mezi common a preferred shares je dost zásadní… ale jestli jsi dosud nevěděl, že ta firma má common a preferred shares, proč vůbec uvažuješ o investici do jejích jednotlivých cennných papírů?!
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod postcd 20. 12. 2017 21:42

Děkuji za odkazy, v e-brokeru z toho také nejsem moudrý co je co. Ale díky Vašim odkazům zjišťuji, že:

SSUN má ISIN US7960502018 a podle Vámi linkované stránky je to tedy GDR Preferred
SSU má ISIN US7960508882 a podle Vámi linkované stránky je to tedy GDR Common

"The term GDR is used throughout the globe and designates any foreign firm that trades on an exchange outside its home country. " zdroj: investopedia.com

Vybrat tedy common nebo preferred? která akcie je lepší?
"For most investors, common stock is a better deal. It's slightly riskier than preferred stock, but will usually show a slightly higher return as well. If you want to enjoy the potentially high returns of a stock investment but want to minimize your investment's volatility or your exposure to company-specific risk, preferred stock might be a better choice."
Zdroj: https://www.fool.com/investing/2017/04/ ... stock.aspx

Zvolili byste proferred (SSUN) nebo common (SSU) v případě že chcete utratit a) 50 tis. Kč, b) 500 tis. Kč na dobu 10 let a proč? Děkuji předem za příp. vysvětlení
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 20. 12. 2017 22:15

Pokud místo udělání si vlastního názoru na kapitálovou strukturu společnosti a posouzení vlastností různých jejích částí se ptáte internetu na doporučení, velice důrazně doporučuji nekupovat ani jedno a vybrat si nějaké široce diverzifikované akciové ETF, třeba Vanguard Total World. Pokud tedy opravdu víte, že chcete akcie. Nebo by se taky mohlo stát, že nějaký vykuk doporučí nejnovější small cap stock co včera vyráběl podprsenky a dnes těží bitcoin.

Nebo teď nedělat nic a nastudovat si to. Pokud to nemáte už teď nastudované, proč si, pěkně prosím, myslíte, že individuálním výběrem nějakého cenného papíru dosáhnete nadprůměrných výsledků?

Jo a pro takovéhle otázky je částka dost nerelevantní, jde spíš o schopnost a ochotu nést riziko, a případné potřeby (je potřeba pravidelný příjem?), a možná jejich odchylku od průměru.

(jednadva to třeba důkladně teoreticky podloží, včetně historického srovnávní common/preferred stock. Ale s doporučením nedělat ani jedno na něj čekat nebudu.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod postcd 21. 12. 2017 09:14

> dosáhnete nadprůměrných výsledků?
jde mi o to aby se vložené peníze zhodnotily průměrně alespoň 2% ročně

> jde spíš o schopnost a ochotu nést riziko, a případné potřeby (je potřeba pravidelný příjem?)
pravidelný příjem nepotřebuji. počítejme, že jsem průměrný investor co se týče rizika, nevím jak vyjádřit riziko - jsem ochoten o vše přijít, dávám tam jen peníze, o které jsem ochoten přijít, nejsou pro mě příliš důležité. Nebo napište jak je to s rizikem u Vás a uveďte který typ cenného papíru byste v takovém případě zvolil a proč. Já pak zkusím Váš názor aplikovat na svůj případ a udělám to samozřejmě s vědomím že za případné ztráty si budu moci jen sám. děkuji
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xxx777 21. 12. 2017 09:32

Omg, za 2 procenta ani nemá smysl něčemu věnovat čas
xxx777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 21. 12. 2017 15:21

Ale prosim vás. Na 10 let je v termínovaném vkladu u banky 2,5%, tj. 2,125% netto, tak co tu řešíme?

Proč zrovna Samsung? Absolutně nestačí odpověd „myslím, že ji čeká dobrá budoucnost“, místo toho je potřeba se ptát, jestli ta budoucnost bude ještě lepší, než odpovídá tržnímu ocenění. Na to je potřeba si udělat vlastní ocenění podle své představy o budoucnosti. Takže je z principu nemožné vědět, že je dobré investovat do Samsungu, a přitom nevědět, že má common a preferred stock.

A i s vlastní analýzou ocenění je možné mít lepší než průměrné výsledky investovaním co těchto CP jen pokud je ta analýza lepší než průměrná (a přitom jiná), a průměrnou analýzu dělá někdo s odborným vzděláním, kdo se tím živí na plný úvazek – takže výsledek amatéra málokdy bývá lepší než průměrný.

Přitom přesně průměrný výsledek (- nějaké 0,2% p.a. nákladů) může dosáhnout každý a jednoduše nákupem široce diverzifikovaného ETF.

Takže pořád dokolečka: Na Samsung zapomenout, a když už akciové investice, tak diverzifikované ETF.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 22. 12. 2017 12:26

Je lepší koupit kmenovou akcii než přednostní akcii.
I další staří experti ( nejen já :-) ) doporučují jen kmenové akcie.
Před deseti lety 2003-2008 rostla kmenová akcie Volkswagen několik stovek procent víc než přednostní akcie Volkswagen, protože šílenci z malého závodu Porsche se snažili koupit na dluh velký závod VW a kupovali jen kmenové akcie VW.
Jestli chceš zhodnotit peníze 2% ročně, kup si bezpečné západní blue chip akcie s dividendou 4% až 6% z kurzu, které nemají důvod klesat, protože nejsou předražené a nesnižují roční zisk. Já je kupuju každý měsíc pro Mary Ann.
Royal Dutch Shell PLC - B = ISIN GB00B03MM408 - dividenda 6%
HSBC Holdings PLC = ISIN GB0005405286
AT&T Inc. = ISIN US00206R1023
Munich Re Ges.AG = ISIN DE0008430026
Iberdrola SA = ISIN ES0144580Y14
BHP PLC = ISIN GB0000566504
BMW AG - ST = ISIN DE0005190003 - dividenda 4%
Grafy zde :arrow: http://nr1a.com/Mary-Ann-shares.htm
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 12. 2017 20:10

postcd píše:> dosáhnete nadprůměrných výsledků?
jde mi o to aby se vložené peníze zhodnotily průměrně alespoň 2% ročně

> jde spíš o schopnost a ochotu nést riziko, a případné potřeby (je potřeba pravidelný příjem?)
pravidelný příjem nepotřebuji. počítejme, že jsem průměrný investor co se týče rizika, nevím jak vyjádřit riziko - jsem ochoten o vše přijít, dávám tam jen peníze, o které jsem ochoten přijít, nejsou pro mě příliš důležité. Nebo napište jak je to s rizikem u Vás a uveďte který typ cenného papíru byste v takovém případě zvolil a proč. Já pak zkusím Váš názor aplikovat na svůj případ a udělám to samozřejmě s vědomím že za případné ztráty si budu moci jen sám. děkuji

postcd,

Pokud na ně najdete dobré ETF, tak si preferenční akcie kupte taky. Ale je to hybrid, který se chová podobně jako (high-yield) dluhopisy, takže pokud budete mít nějaký mix bonitních dluhopisů a akcií, tak na tom budete podobně, jako když byste si koupil preferenční akcie. Nijak extra bych se na ně nesoustředil. Individuální papíry si nekupujte nikdy, ať už se jedná o akcie nebo dluhopisy, ale vždycky si kupte levné portfolio (např. ETF). Budete mít při stejném středním výnosu menší propady (simultánní hustota bude vlevo i vpravo klesat rychleji, než kdybyste držel individuální papíry).
jednadva
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků