Fotografie skupiny + použití blesku

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Prospektorka 27. 3. 2014 12:05

Hi chlapci!

budu fotit skupinu cca 20lidí v interiéru. Mám k dispozici stativ, foťák, světelný objektiv a blesk. Ale nemám zkušenost. Otázka první zní, jak použít blesk?

Strop je hodně vysoko, ale v místnosti nějaké světlo bude a tak by to možná tím odrazem stačilo. Předpokládám, že je to lepší než to pálit přes nějaký difuzor napřímo... ?

Co se týká foťáku, tak tam bych dala clonu na 5,6 ? (možnost mám od 2,8, ale tam se bojím hloubky ostrosti + si přicloněnější obejtiv bude o chlup lépe kreslit)

Jaké použít ohnisko? 30mm (crop) ??? Nebo jít dál a třeba 50mm (crop)? ... Případně tedy z blízka na 18mm (crop)?

Díky!
Prospektorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 3. 2014 12:59

Tohle je perfektně teoretická otázka. :-)
Ohnisko bude dost záviset na velikosti interiéru a možném odstupu, eventuelně dalších prvcích v kompozici (pozadí).
Čím víc zacloníš, tím víc si kradeš z výkonu blesku, takže pokud se budeš snažit o odraz světla od vysokého stropu, cloněním pracuješ přesně proti tomu. Opačným směrem funguje navýšení ISO, které zvýší dosah blesku, ale zase prozměnu přinese jako bonus porci šumu a s tím spojenou horší kresbu.
Pokud budeš odrážet světlo na krátkou vzdálenost od skupiny a bude na ně dopadat pod strmým úhlem zeshora, budou mít s největší pravděpodoností tmavé oční důlky a oči bez jiskry, cemuž může pomoci kartička odrážející část světla přímo na ně.

Můžeš použít blesk bezdrátově mimo tělo? :hm
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Prospektorka 27. 3. 2014 13:05

No to jsou věci které znám, ale nevím jak se rozhodnout :-)

Tu clonu spíš řeším s ohledem na hloubku ostrosti. Světlo neřeším, když ho bude málo tak přidám ISO nebo lehce odcloním, případně prodloužím čas. Spíš mi jde o směr, ten blesk tam stejně bude jenom pro doplnění, asi bych to dala i bez něj.

Kartičku určitě použiji, přesně kvůli těm očím...

Blesk můžu dát mimo tělo, ale nepřijde mi to jako moc rozumné. Někde jsem četla, že u skupinek je stejně nejlepší když jde světlo ze stejného úhlu jako je fotograf. A dělat tam machry s více blesky zase nemůžu...
Prospektorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 27. 3. 2014 14:51

Nepůjde o "uměleckou" fotku, že? Tedy nastav co nejvyší ISO, které je ještě pro rozlišení detailů přípustné, objektiv (raději delší) takový, abys dostala všechny lidi v trojřadu do záběru spolu s clonou pro potřebnou hloubku ostrosti, na blesk dej filtr v odpovídající barvě stávajících světel (nastav na to i WB) a pusť ho klidně napřímo.
Lidi prdějí na umění, důležité aby se tam každý poznal a alespoň trochu byl spokojený. Z toho důvodu udělej alespoň dvě, tři expozice, abys měla jednodušší práci s pozdějším řešením zavřených očí, blbě jdoucích stínů a lesků v brýlích, případně otočenými hlavami jinam. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 3. 2014 16:51

Pokud má blesk dostatečný výkon, tak bych se vyvaroval toho pálení napřímo, protože ti to za něma udělá tvrdé stíny (v interiéru, předpokládám, že budou mít celkem blízko za sebou nějakou zeď). Takže foťák na stativ, vysunou kartičku, ten efekt se dá znásobit ještě třeba částí bílé čtvrtky přidělané gumičkou, ohnisko aspoň někde kolem 35 (35mm eq.). Foťák do manuálu a pár zkušebních expozic, ať je to naostro ono. Hodně štěstí.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 3. 2014 19:04

Prospektorka: ja pristupuju k foceni vzdycky tak, ze si nejprve polozim otazku, jak by se mi fotka nejvice libila, tzn. jaka hloubka ostrosti (mala/velka), jaka perspektiva (zduraznena/splostela), jake nasviceni (prirozene/umele). Z one idealni predstavy pak zacinam ubirat s ohledem na konkretni moznosti kde, pripadne co/koho fotim.

Neznam misto kde budes fotit, neznam pocet lidi ktere budes fotit, neznam v konecnem dusledku ani tvou techniku, kterou budes fotit a uz vubec neznam tvou predstavu, jak by se to ti libilo idealne vyfocene. Jak ti mam pak vecne poradit? :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 27. 3. 2014 19:33

Svetlo shora takze blesk do stropu. Bacha na hloubku at nemas nejake lidi mimo ostrost. Radeji priclonit treba 4-6 na cropu bude ok. Tim jak budes clonit a prodavat vykon na blesku budes zduraznovat svetlo v obliceji a ztmavovat pozadi. Si pohrej ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků